25 10 2016

NEO ZWYCIĘŻA W SAC-A-PAPIER


Trzyletni ogier NEO sięgnął po miano najlepszego stayera sezonu 2016

Kategoria: W kraju
Napisał: folbluty
Trzyletni ogier NEO (Ecosse – Nowa Nadzieja po Jape) hodowli Kishore Mirpuri, a własności Adama Chodowca, sięgnął po miano najlepszego stayera sezonu 2016. Dzielny ogier w ostatnią niedzielę przypieczętował swój prymat na długich dystansach, wygrywając Nagrodę Sac-a-Papier (kategoria B). Wcześniej rozstrzygnął na swoją korzyść Nagrodę Espadona (Handikap I kategorii na 2400m) oraz Nagrodę Łeb w łeb (I grupa na 2800m). Gonitwy te wraz z lipcową Nagrodą Demon Cluba (I grupa na 2000m), w której Neo zajął miejsce trzecie, a także z wrześniową Nagrodą Villarsa (Handikap I kategorii na 2600m) wchodzą w skład całej serii letnio-jesiennych wyścigów porównawczych (3-letnie i starsze) przeznaczonych dla koni o uzdolnieniach średnio oraz długodystansowych.
Seria ta została wprowadzona do planu gonitw w sezonie 2009 i stopniowo ewoluowała do tegorocznej wersji. Jej podsumowaniem jest właśnie Nagroda Sac-a-Papier na najdłuższym z rozgrywanych dystansów, czyli 3200m.
Rodzina klaczy Netra, a właściwie Ecrevisse, z której pochodzi Neo, jest licznie reprezentowana w polskiej hodowli - w 2015 roku w stadzie matek miała 20 przedstawicielek. Matka Neo (inbred 4x5 na og. Northern Dancer) – NOWA NADZIEJA biegała 2-3 letnią, wygrywając dwukrotnie na dystansach 1800-2000m. Jej młodszy półbrat NOVIZIO (po Don Corleone) zdobył dwulatkiem Nagrodę Dorpata. Babka – NOWA ARAGONIA (po Who Knows) nie wyszła do startu, ale jest siostrą użytego w hodowli świetnego milera – ogiera NOWOGRÓDEK (10xI, m.in. Mokotowska, Rzecznej dwukrotnie, Mosznej dwukrotnie) i półsiostrą flyera NOWY CORLEONE (po Don Corleone), który wygrał Nagrody Nemana i Deer Leapa. Trzecia matka – NOWA ZELANDIA (po Dakota) nie biegała. Jest jednak półsiostrą klaczy NIDELVA (po Precocious), która wygrała Nagrody Nemana i Pink Pearla, a klasyczną szarfę w Wiosennej straciła wskutek dyskwalifikacji za niedowagę jeźdźca. Wreszcie czwarta matka – NIDERLANDIA (po Saragan) to triumfatorka praskiej Nagrody Napajedli (na 2200m) i półsiostra tak dzielnych koni, jak NOVARA (po Dniepr) – 11xI, m.in. Wielka Warszawska, Oaks, Prezesa Rady Ministrów, dwukrotnie Krasne i klasyczny zwycięzca NIMROD (po Demon Club) – St.Leger, Kozienic, Aschabada.
Konie z tej linii nierzadko obdarzone są także talentem skokowym. Wystarczy przypomnieć, że wnuk Nowej Aragonii – NOVELL (po Alywar) wygrał płotową Nagrodę Bojgarda, a półbrat Nowej Zelandii – NIGGARD (po Don Corleone) zdobył przeszkodową Cenę Paramo w Pardubicach. Z kolei piąta matka Neo – NADRENIA (po Carolus) jest półsiostrą kapitalnej wukakawistki NIEWIAŻY (po Kadyks).
 
Na zdjęciu: Długodystansowa gonitwa na Służewcu w latach 80-tych. Fot. Andrzej Klimek.