6 11 2016

PARĘ SŁÓW O KLACZY EFFORTA


Nagroda rozgrywana pod patronatem PZHKPKA jest okazją

Kategoria: Wyścigi i hodowla
Napisał: folbluty

Nagroda rozgrywana pod patronatem Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej jest bardzo dobrą okazją do przypomnienia patronki wyścigu. Gniadej maści, urodzona w 1938 roku EFFORTA (Harlekin – Ententa po King’s Idler i Enigma po Mimoru) wyhodowana została przez Kazimierza Wodzińskiego – ostatniego właściciela rodzinnego majątku w Kterach (obecnie część SK Walewice), znanego hodowcę koni pełnej i półkrwi angielskiej.

Efforta biegała z bardzo dobrym skutkiem w Niemczech w wieku 3 i 4 lat, wygrywając 8 gonitw. Jej babka - Enigma jest również babką derbisty z 1932 roku – ogiera HEL (Fils du Vent – Jeanette po Morganatic). 

Klacz założyła rodzinę, z której pochodziło wiele dzielnych koni, odnoszących znaczące sukcesy przez cztery dekady, począwszy od lat 50-tych. I tak CZORFAN (Ettore Tito – Efforta po Harlekin) w 1952 roku wygrał St.Leger, a jego półsiostra EPIFORA (po Pilade) trzy lata później zwyciężyła w Oaks. Sezon 1965 należał do klasowego EPIKURA (Turysta – Epifora po Pilade), który zdobył Błękitną Wstęgę Derby w Warszawie, w Wiedniu wygrał St. Leger, a na Mityngu KDL na Służewcu rozstrzygnął na swoją korzyść Nagrodę Moskwy. EROTYK (Turysta – Eroika po Aquino i Erba po Pilade i Efforta) brylował w latach 1968-69, wygrywając, m. in. Derby, St.Leger i dwukrotnie Wielką Warszawską. Rok młodsza ESKADRA (Turysta – Estrella po Sandling i Erba) dorzuciła do rodzinnej kolekcji klasycznych trofeów szarfę Wiosennej. W sezonie 1971 jasno świeciła gwiazda BOSTELLI (Taurów – Boresza po Turysta i Bifforta po Pilade i Efforta), która zwyciężyła w St. Leger na Służewcu i na Freudenau w Wiedniu, a w Kolonii wygrała Robert Pferdemenges Rennen. Rok 1973 przyniósł kolejną klasyczną zdobycz – Oaks wygrała ESPERANZA (Mehari – Eroika po Aquino). Wreszcie w latach 80-tych ERYDAN (Dakota – Eris po Negresco i Erato po Turysta i Erba) wygrał Nagrodę Rulera (1984), a BACHUS (Dixieland – Boema po Torpid i Bostella) powtórzył ten wyczyn w sezonie 1986 i przede wszystkim dał rodzinie trzeci sukces w Derby.

Jak widać, za sprawą swoich przedstawicieli wyhodowanych w Golejewku, na przestrzeni 40 lat rodzina skompletowała wszystkie polskie klasyki (Wiosenna, Rulera x2, Derby x3, Oaks x2 i St.Leger x3) oraz odnosiła znaczące, nie tylko na tamte czasy, sukcesy międzynarodowe.  Oprócz tego szereg innych pozagrupowych nagród padło łupem koni, w których żyłach płynęła krew Efforty.

Z jej córek tylko najstarsza (urodzona w 1944 roku) gniada Echo (Brantome) nie trafiła do hodowli. W Mosznej cenną matką była kasztanowata Afra (Pilade) ur. 1947r., która dała ogiera AFAR (Dorpat) - wygrał Nagrody Ministra Rolnictwa i Iwna. W Golejewku gniada Bifforta (Pilade) ur. 1948r. urodziła ogiera BUFFALO (Turysta), który zwyciężył w Mokotowskiej oraz znaną ze świetnych wyników w skokach przez przeszkody klacz BISZKA (Aquino), a gniada Erba (Pilade) ur. 1950r. – ogiera EFFORT (Turysta), który zwyciężył w Nagrodzie Stolicy (obecnie Dakoty). Z kolei wspomniana już gniada Epifora (ur. 1952r.) oprócz Epikura dała ogiery EPITET (Dorpat) – Aschabada, Golejewka i ESCULAP (Turysta) – Prezesa Rady Ministrów (obecnie Prezesa Totalizatora Sportowego). Z synów Efforty, oprócz Czorfana, poza grupami zwyciężały również skarogniady ESSEX (Pilade) ur.1951r. – Kozienic, dwa lata młodszy gniady EUFRAT (Turysta) – Prezesa Rady Ministrów i jej ostatni przychówek – ciemnogniady EVEREST (Turysta) ur. 1954r. – dwukrotnie Kozienic.

Zatem z 9 źrebiąt Efforty aż 5 wygrywało gonitwy zaliczane obecnie do kategorii A, w tym dwa sięgnęły po szarfy w klasykach. A w hodowli, zarówno pełnej, jak i półkrwi użyto wielu ogierów z rodziny Efforty. EROTYK dał między innymi tak dobre konie, jak kontynuatorzy rodu - trójkoronowany Czerkies i kapitalny Czubaryk, a także derbista Otmar czy zdobywczyni Wiosennej - Sefora. Boksy ogierów czołowych zajmowały również EFFORT, EUFRAT, ESCULAP, a w półkrwi EVEREST, EROS (Turysta - Eroika) – ojciec janowskiego ARTEMORA, złotego medalisty IO w Moskwie w skokach przez przeszkody, ERGO (Turysta - Erba) i ERMITAŻ (Turysta - Eroika). W Rumunii reproduktorem w pełnej krwi był ELIXIR (Saragan - Eroika). 

Ostatnie pozagrupowe sukcesy – wygrane w Nagrodach Iwna, Jaroszówki i Kozienic - linia zawdzięcza urodzonemu w 1992 roku rzeczniańskiemu ogierowi EUFEMOS (Vilnius – Eufemia po Conor Pass i Euforia po Mehari i Eurydyka po Turysta i Eroika).

A w hodowli czynne są teraz jedynie trzy przedstawicielki rodziny klaczy Efforta: EKRAZYTKA (Who Knows – Erwina po Nible i Eldona po Demon Club i Elsynoe po Dakota i Eris), EWOLUCJA (Saphir – Egreta po Akcept i Emancypacja po Dakota i Ewelina po Kadyks i Esmeralda po Turysta i Estrella) oraz jej córka EPIKA (po In Camera).

Zdjęcie Adrianna Buks-Ziółkowska.