15 11 2016

PUCHAR HODOWCÓW NA TRAWIE


Minęło już trochę czasu od rozegrania Pucharu Hodowców

Kategoria: Na świecie
Napisał: folbluty
Minęło już trochę czasu od rozegrania Pucharu Hodowców na torze Santa Anita, który odbył się w dniach 4-5 listopada w USA. Ta niezwykle prestiżowa seria 13 wyścigów ma w swoim bogatym programie także gonitwy na trawie i to właśnie na nich, ze zrozumiałych względów, skupia się uwaga Europy. Warto przypomnieć bohaterów tych sześciu rozgrywek, bo ich rodowody niosą cenne informacje hodowlane.
Breeders’ Cup Juvenile Turf dla 2-letnich ogierów i wałachów (z pulą milion dolarów) wygrał OSCAR PERFORMANCE (Kitten’s Joy – Devine Actress po Theatrical), pokonując 13 konkurentów i milę w czasie 1’33.28” po torze lekkim. BC Juvenile Fillies Turf dla 2-letnich klaczy (suma nagród milion dolarów) wygrała NEW MONEY HONEY (Medaglia d’Oro – Weekend Wheem po Distorted Humor), która okazała się najlepsza w równie licznej stawce, a na identycznym dystansie zmierzono jej czas 1’34.01”. Wspólnym mianownikiem tych sukcesów jest ojciec obu zwycięskich reproduktorów – EL PRADO (Sadler’s Wells – Lady Capulet po Sir Ivor). W Polsce kryje dwóch jego synów: RUTEN (Miswaki) – w sezonie 2017 w SK Golejewko i GRAND PRESIDIUM (Rahy) ze SK Awajki. 
BC Filly and Mare Turf na 2000m dla 3-letnich i starszych klaczy (pula 2 miliony dolarów) wygrała QUEEN’S TRUST (Dansili – Queen’s Best po King’s Best). Dzielna trzylatka o nos pokonała faworytkę – rok starszą Lady Eli w czasie 1’57.75” na torze lekkim, a biegało 12 klaczy. Od ubiegłego roku boks czołowego w SK Moszna zajmuje syn ogiera DansiliDASTARHON (Linamix). 
BC Turf Sprint dla 3-letnich i starszych koni na 1300m (suma nagród milion dolarów) zgromadził na starcie 14 koni, z których najlepszym (w czasie 1’11.33”) okazał się 8-letni wałach OBVIOUSLY (Choisir – Leala po Montjeu). Polscy hodowcy mają do dyspozycji syna og.Choisir – zwycięzcę Nagrody Criterium og.BIG LUCK (Key of Luck), którego pierwszy przychówek ma szansę zadebiutować na bieżni w sezonie 2017. 
Wreszcie najwyżej dotowany spośród wyścigów na trawie (suma nagród 4 miliony dolarów)  - Longines BC Turf na 2400m dla 3-letnich i starszych koni wygrał 4-letni HIGHLAND REEL (Galileo – Hveger po Danehill), który pokonał faworyzowanego 6-latka Flintshire (Dansili – Dance Routine po Sadler’s Wells) i zwyciężczynię tegorocznego Prix d’Arc de Triomphe – 4-letnią Found (Galileo – Red Evie po Intikhab). W 12-konnej stawce były tylko dwa trzylatki, z których Ulysses (Galileo – Light Shift po Kingmambo) ukończył gonitwę rozegraną w czasie 2’23” na miejscu czwartym. W SK Strzegom w Skarżycach stacjonuje syn GalileoALANDI (Darshaan). Premierowa stawka jego potomstwa tej jesieni rozpoczyna treningi i pierwsze dwulatki wyjdą do startu już w sezonie 2017. 
BC Mile dla koni 3-letnich i starszych (pula nagród 2 miliony dolarów) padł łupem (1600m w 1’31.71”) 5-letniego ogiera TOURIST (Tiznow – Unbridled Melody po Unbridled Song), który był najlepszy w 14-konnej stawce. Z tego samego rodu co Tiznow (Cees Tizzy – Relaunch – In Reality) pochodzi m.in. czempion polskich reproduktorów – WHO KNOWS (Known Fact – In Reality).
W tegorocznym Pucharze Hodowców, Mila na trawie okazała się wyjątkiem, potwierdzającym olbrzymią i niezaprzeczalną dominację dynastii założonej przez ogiera Northern Dancer, a przedłużonej z doskonałym skutkiem przez jego kapitalnych synów - Sadler’s Wellsa i Danziga, których potomkowie El Prado, Galileo i Danehill z powodzeniem przekazywały i przekazują najlepsze cechy kolejnym pokoleniom, czego dowodem są sukcesy w stadzie ogierów Kitten’s Joy, Medaglia d’Oro, Dansili, Danehill Dancer czy Choisir
 
Zdjęcie Adrianna Buks-Ziółkowska.