12 12 2022

NADCHODZI ZIMA


O przychówku ogiera BALIOS.

Kategoria: Wyścigi i hodowla
Napisał: folbluty

Trzyletni wałach o „tytułowym" imieniu - WINTERISCOMING (Balios – Dansia po Lavirco) hod. Haras du Hoguenet wygrał niedawno swój drugi wyścig we Francji. Przedstawiciel premierowej (liczącej 8 źrebiąt pełnej krwi) stawki po reproduktorze stacjonującym od 2019 roku w Polsce, zwyciężył 3 grudnia w stiplu na paryskiej bieżni Auteuil na 3500m. Był to jego dwunasty start w karierze. Dwulatkiem biegał 3 razy i nie zajął płatnej lokaty. W sezonie 2022 w dwóch gonitwach płaskich plasował się raz czwarty, a ponadto wygrał wyścig z płotami w Dieppe na 3400m, był 3 razy drugi (dwukrotnie w płotach, raz w stiplu) oraz raz trzeci i raz piąty „na płotach”, wygrywając w sumie 79.850 €. Na torze Auteuil kończył piąty w Grupie 2 (Prix Georges de Talhouet-Roy 3600m) i pozostaje jedynym (biegały 2) zwycięzcą po og.BALIOS (IRE) urodzonym we Francji. Szczegółowe dane na stronie www.france-galop.com

W 2019 syn og.Shamardal pokrył w Polsce 15 klaczy, z których 11 urodziło źrebięta. Z tych dwulatkami biegało 8, a zwyciężało jedno – ogier JURIS (CZE) (od Jalapena po Tertullian) hod. Witold Krzemiński. Urodziwy kasztan (zinbredowany m.in. 5x4 na klacz Allegretta) pokonał rówieśników na Partynicach, a w Nagrodzie Mokotowskiej finiszował na miejsce piąte.

W 2020 roku Balios pokrył 21 klaczy, z których 18 urodziło źrebięta (ile zostanie zgłoszonych do biegania w 2023 roku i ile wyjdzie do startu przekonamy się już wkrótce), a w 2021 pokrył klaczy 12. Na dokładniejszą ocenę reproduktora przyjdzie nam oczywiście jeszcze poczekać, ale wydaje się, że jego przychówek nie należy do koni wcześnie dojrzewających. Ciekawe też, że pokrył niewiele klaczy wywodzących się z silnie ugruntowanych krajowych rodzin.

Na zdjęciu tytułowym: Ogier BALIOS (IRE) (Shamardal – Elle Galante po Galileo) ur. 2012r. Fot. Folder Stadniny Koni Pegaz.