21 03 2017

DANEHILL DANCER


Jak donosi Martin Stevens z Racing Post Bloodstock

Kategoria: Na świecie
Napisał: folbluty

Jak donosi Martin Stevens z Racing Post Bloodstock, z powodu przypadłości związanych z wiekiem 12 marca w Coolmore zgładzony został 24-letni DANEHILL DANCER. Ten znakomity reproduktor, syn doskonałego ogiera Danehill, zaczynał karierę stadną z niskiego pułapu (4.000 irlandzkich funtów), by szybko stać się jednym z ogierów czołowych, które wywarły olbrzymi wpływ na rasę.

Wyhodowany (przez Larry’ego i Kipa McCreery’ch) w Irlandii legitymował się znakomitym pochodzeniem – ojciec to prawdziwy „sire of sires”, a matka jest wnuczką kapitalnej sprinterki i milerki klaczy Lianga, którą znajdziemy także w rodowodach takich ogierów jak MR GREELY i STREET SENSE.

Na aukcji roczniaków (organizowanej przez Goffs) Demi O’Byrne wylicytował go dla Michaela Tabora za jedyne 38.000 irlandzkich gwinei i Danehill Dancer trafił do treningu Neville’a Callaghana. Dwulatkiem wygrał Phoenix St. oraz National Stakes, a w Dewhurst St. pokonał go tylko Alhaarth.

W kolejnym roku wygrał Greenham St., ale pozostał bez miejsca w milerskich klasykach w Anglii i we Francji. Formę odzyskał po powrocie do sprintów, zajmując dobre trzecie miejsce do Anabaa w Prix Maurice de Gheest.

Już w pierwszym roczniku na półkuli północnej dał WHERE OR WHEN, który pokonał Hawk Wing w Queen Elizabeth II St., a w Australii ogiery: PRIVATE STEER – wielokrotny triumfator Grupy 1 oraz  CHOISIR – ten zawojował w 2003 królewskie Ascot, zdobywając King’s Stand St. i Golden Jubilee.

Cena stanówki ogierem Danehill Dancer spadła wprawdzie do 3.500 irlandzkich funtów zanim jeszcze jego pierwszy przychówek wyszedł do startu, ale w latach 2007-2008 osiągnęła pułap 115.000 euro. W 2009 roku jego syn MASTERCRAFTSMAN zwyciężył w Irish 2000 Guineas i St. James’s Palace, a córka AGAIN pokonała rówieśniczki w Irish 1000 Guineas, co zaowocowało tytułem czempiona reproduktorów w Anglii i Irlandii oraz wzrostem ceny stanówki w 2010 roku do kwoty… „private”.

W karierze stadnej zakończonej w 2012 roku Danehill Dancer dał 21 zwycięzców Grupy 1, w tym klasyczne zwyciężczynie DANCING RAIN, LEGATISSIMO i SPECIOSA, jak i ubiegłoroczną triumfatorkę Coronation St. i Prix Rothschild St. – QEMAH. Inna z jego córek, która wygrywała na najwyższym poziomie - LILLIE LANGTRY urodziła kapitalną MINDING – pierwsza w 1000 Guineas i Oaks oraz Queen Elizabeth II St. w 2006 roku.

Nic więc dziwnego, że Danhill Dancer okazał się bardzo dobrym ojcem matek. Tylko w minionym sezonie jego córki dały tak dzielne konie, jak ALICE SPRINGS i THE GURKHA – podobnie jak Minding pochodzące po og.Galileo. Ród przedłużyły z powodzeniem tak dobre reproduktory jak AIR CHIEF MARSHAL, CHOISIR, FAST COMPANY, MASTERCRAFTSMAN i MONSIEUR BOND, z których każdy dał już zwycięzcę Grupy 1.

Pośród wnucząt Danehill Dancera są zdobywcy gonitw klasycznych: KINGSTON HILL i THE GREY GATSBY (oba po Mastercraftsman) oraz JET SETTING (po Fast Company), jak i wielokrotnie pierwsze w Grupie 1 - Olympic Glory i Starspangledbanner (po Choisir).

Przychówek ogiera Danehill Dancer był chętnie kupowany na aukcjach. Najdroższym roczniakiem okazała się FAMOUS – siostra og.Mastercraftsman, która potrafiła uplasować się w gonitwie najwyższej kategorii, po tym jak Coolmore kupiło ją za milion euro na licytacji zorganizowanej przez Goffs. Źrebna ogierem Frankel oaksistka Dancing Rain podczas Tattersalls December Mare Sale w 2013 roku kosztowała Sheikha Mohammeda 4 miliony gwinei.

Na zdjęciu: Służewiecki padok - dawno temu.