27 03 2017

NIE MIAŁ DOBREGO...


Nie miał dobrego, kto nie miał siwego! To stare powiedzenie pasuje jak ulał do zwycięzcy Dubai World Cup 2017

Kategoria: Na świecie
Napisał: folbluty
Nie miał dobrego, kto nie miał siwego! To stare powiedzenie pasuje jak ulał do zwycięzcy Dubai World Cup 2017 czteroletniego ARROGATE (Unbridled’s Song – Bubbler po Distorted Humor). Wszyscy już wiedzą, że urodzony 11 kwietnia w Stanach Zjednoczonych (hodowli Clearsky Farms) pupil trenera Boba Bafferta (nota bene też siwego!) kosztował Juddmonte Farms Khalida Abdullaha 560.000 USD (wrześniowa aukcja roczniaków w Keeneland) i że w 8 startach przegrał tylko raz (trzeci z debiutu). Wiadomo powszechnie, że wygrał Travers St. G1 i zanotował bezprecedensową triplę: Breeders’ Cup Classic G1 – Pegasus World Cup G1 i Dubai World Cup G1, co uczyniło go „najbogatszym” koniem w historii USA – 17.084.600 USD.
Nie jest tajemnicą, że Arrogate jest rekordzistą toru Saratoga na 2000m (1’59.36”), ani że sięgnął po tytuł „Eclipse Champion 2016” w kategorii trzyletnich ogierów. Patrząc w rodowód zinbredowanego 4x4 na og.Mr Prospector i 5x5 na og.In Reality największego bohatera wyścigowych rubryk i wortali, można jednak prześledzić, skąd się wzięła jego siwa maść.
Kto zna zasady dziedziczenia barwy sierści u koni, ten wie, że aby koń był siwy przynajmniej jeden z jego rodziców musi być tej maści. Wprawdzie piąta matka Arrogate – IMANATIVE jest siwa, ale to ojcu UNBRIDLED’S SONG zawdzięcza on swoją „biel” (na razie jeszcze dość ciemną!). Maszerując przez pokolenia dochodzimy do ogiera GREY SOVEREIGN, który jest zinbredowany (4x5) na legendarnego ogiera THE TETRARCH (Roi Herode – Vahren po Bona Vista). A bez niego nie byłoby przecież takich koni, jak MUMTAZ MAHAL, NASRULLAH, ROYAL CHARGER, BOLD RULER, SECRETARIAT, SHERGAR, PETITE ETOILE, CAMELOT, GOLDEN HORN, DANEHILL, NORTHERN DANCER, SADLER’S WELLS i GALILEO. “Najjaśniejszy klejnot w historii rasy w Irlandii. Koń o oślepiającej szybkości, chociaż wyhodowany by zwyciężać na długich dystansach. Wybryk natury, o którym jego trener powiedział, że już nigdy nie będzie drugiego takiego!” Okazuje się, że miał rację, a może… nie?
 
Na zdjęciu: Ogier SCYRIS (In Camera - Scytia po Euro Star) hod. SK Widzów.