4 10 2019

POTOMSTWO MASINIEGO


Przychówek świetnego stiplera to dzielni „wukakawiści”.

Kategoria: W kraju
Napisał: folbluty

Na Mistrzostwach Polski Młodych Koni we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego w kategorii 4-latków drugie miejsce zajął SKYLIGHT (od Scandia po Demon Club i Scaffa po Who Knows i Sherry po Juggernaut i Starka po Antiquarian i Szkocja po Cypr) hodowli SK Jaroszówka. Ogiera dosiadał Paweł Warszawski, a zawody odbyły się w Strzegomiu w dniach 19-22 września. Startowało i ukończyło 12 par.

Tydzień później w Baborówku, podczas CCI2* najlepsze miejsce z Polaków (szóste w ogólnej klasyfikacji) zajęła Daria Kobiernik, dosiadająca 8-letniego wałacha CHODÓW (od Chryzolda po Special Power i Chespeta po Dixieland i Chespa po Euro star i Chiara po Erotyk i Chibina po Beduin) hodowli SK Kozienice. Para utrzymała wynik z ujeżdżenia (31 pkt.), nie robiąc błędów w próbie terenowej i na parkurze. Do zwyciężczyni z Niemiec strata wyniosła tylko 1,2 punktu. Konkurs rozpoczęły 52, a ukończyły 43 pary z 8 krajów (Czechy, Estonia, Finlandia, Niemcy, Polska, Ukraina, Szwecja, Włochy).

Warto dodać, że Skylight (inbred 5x5 na og.Antiquarian) nie biegał, a Chodów (inbred 2x3 na og.Dixieland i 3x4x4 na og.Conor Pass) na wyścigowej bieżni pokazał się tylko raz dwulatkiem (bez miejsca). Pierwszy ma jednak po żeńskiej stronie rodowodu reproduktory dające utalentowane sportowo potomstwo (Antiquarian, Juggernaut i Club House – ojciec Demon Club’a), a drugi w tym względzie wcale mu nie ustępuje (Dixieland i jego ojciec Conor Pass oraz Erotyk).

Jak widać polskie folbluty (nawet jeśli nie spełnią pokładanych w nich nadziei na torze) wciąż świetnie radzą sobie w dyscyplinach jeździeckich, w tym przypadku w WKKW. Cieszy, że Masini, który aktualnie rezyduje w Baborówku, przekazuje potomstwu talent sportowy. Nie powinno to dziwić, jeśli przyjrzymy się wynikom, jakie notował w wyścigowych próbach dzielności.

Gniadej maści, zinbredowany 2x3 na ogiera Conor Pass i 3x5 na ogiera Dorpat, 20-letni dziś MASINI (Dixieland – Mansarda po Miami Prince) hodowli SK Widzów to znakomity stipler, który największe sukcesy odnosił (w czeskim treningu – Čestmir Olehla) we Włoszech. Dwukrotnie wygrał Grande Steeple Chase di Milano Grupa 1, a pierwszy mijał celownik również w Gran Premio Merano Grupa 1. W maju 2005 roku zajął siódme (płatne) miejsce w Grand Steeple-Chase de Paris Grupa 1 na centralnym paryskim torze Auteuil. Rywali bił również na bieżniach Czech i Słowacji, a suma jego wygranych (5xI w gonitwach z płotami i 9xI z przeszkodami) w przeliczeniu na czeskie korony przekroczyła 13.600.000! Po karierze dwuletniej (tr Anna Nieora) w Polsce (biegał 7 razy: 1xIII, 1xIV, 3xV) został sprzedany na jesiennej aukcji koni w treningu (Polturf) w 2001 roku za… 4.000 złotych.

Na zdjęciu: Ogier Skylight pod Pawłem Warszawskim. Fot. Baborówko Horse Sale Show.