13 08 2019

SIŁA ROCZNIKA (1)


Krótkie wprowadzenie do serii tekstów o gonitwach porównawczych.

Kategoria: W kraju
Napisał: folbluty

Gonitwy porównawcze służą sprawdzeniu siły rocznika trzylatków na tle bardziej doświadczonych, więc dokładniej już ocenionych, starszych rywali. W biegach kategorii A konie zawsze niosą wagę wieku, zależną w przypadku trzylatków od dystansu gonitwy i miesiąca jej rozgrywania – rośnie ona wraz ze skracaniem dystansu i z upływem czasu (konie stają się bardziej dojrzałe). Dla koni starszych waga wieku to niezmiennie 60 kg. Klacze do 6 lat włącznie, z tytułu płci, w zależności od dystansu, niosą kilogram (do 1400m włącznie) bądź dwa kilogramy mniej od ogierów i wałachów. Z kolei w gonitwach kategorii B, które w znacznej części przypadków służą (a przynajmniej powinny) przygotowaniu koni do wyścigów najwyższej rangi (kat. A) albo do startów zagranicznych, niesiona waga, bazując na powyższej zasadzie (dystans i miesiąc rozgrywania), zmienia się w zależności od warunków gonitwy i wcześniejszych wyników danego konia, a dotyczy to obu grup wiekowych.

W tym roku za nami już sześć takich pozagrupowych starć, których rozstrzygnięcia krótko przypominamy. Cztery z nich odbyły się na dystansach flyerskich (do mili włącznie), a dwa na średnich (1800-2200m). Nagrodę Jaroszówki (kat. B, 1300m) bez udziału trzylatków wygrał 6-letni ogier NIKUS (Cima de Triomphe – Czartoria po Dakota) hodowli Krzysztofa Szumińskiego, a wyścig o szarfę Haracza (kat. B, 1400m) – również bez trzylatków – rok starszy ogier KOKSHE (IRE) (po Windsor Knot). Także w Memoriale Fryderyka Jurjewicza (kat. A, 1600m) derby-generacja oddała pole walkowerem, a sukces w tej gonitwie odniosła 5-letnia klacz INCEPCJA (Le Havre – Infamia po Tempelwächter) hodowli Joanny Traki. Zatem starsze roczniki, jak to zwykle bywa, zdominowały wiosenną rywalizację flyerską.

W sezonie letnim zdobyły kolejny punkt. W Nagrodzie Syreny (kat. A, 1400m) 5-letni ogier UMBERTO CARO (FR) (po Stormy River) ledwie o nos pokonał Incepcję, a z trzylatków piąty kończył Blizbor (IRE), szósty zwycięzca Rulera – Emiliano Zapata (GB) i tylko zdobywczyni Nagrody Strzegomia Plantea (FR) zanotowała większą stratę, meldując się na pozycji ósmej. Wspomnieć trzeba, że w decydującej rozgrywce liczyła się trenowana na Węgrzech, ale ścigająca się z powodzeniem w Bratysławie, trzyletnia Crushing Power (GB) (po Foxwedge), która ostatecznie uplasowała się trzecia.

W tej części sezonu rozpoczyna się też rywalizacja obu grup wiekowych na dystansach średnich. W Nagrodzie Kozienic (kat. A, 2000m) pierwszy minął celownik 3-letni ogier NOBLE EAGLE (October – Nowa Nadzieja po Jape) hodowli Kishore Mirpuri, natomiast w batalii o laur Pink Pearla (kat. B, 1800m) najlepszym był 4-letni ogier POLSKI LORD (Lord of England – Pasadena po Ransom O’War) hodowli Jacka Cukrowskiego.

Aktualny rezultat porównania roczników brzmi 1 do 5 dla starej gwardii, ale w wyścigach najwyższej rangi trzylatki przegrywają tylko 1 do 2. Cieszy postawa koni polskiej hodowli, które wygrały cztery z sześciu dotychczasowych sprawdzianów, w tym dwa najcenniejszej kategorii. Zwraca też uwagę fakt, że jak dotąd tylko jedno trafienie stało się udziałem czterolatka (Polski Lord), podczas gdy cztery padły łupem przedstawicieli starszych roczników (Nikus, Kokshe, Incepcja, Umberto Caro). Nadal nie mamy konia, który potrafiłby zdominować rywalizację w danej specjalności dystansowej, ale taka sytuacja tylko wzmaga emocje i oczywiście może się w każdej chwili zmienić.

A kolejne sprawdziany porównawcze to Nagrody: Deer Leapa (kat. B, 1300m) – niedziela 18 sierpnia, Stadniny Koni Krasne (kat. A, 2200m, klacze) – sobota 31 sierpnia oraz St. Leger (kat. A, 2800m) – niedziela 1 września.

Na zdjęciu - Finisz w Nagrodzie Kozienic (od prawej): Grants Black (dż.M.Abik), Noble Eagle (dż.A.Turgaev), Ophelia’s Aidan (dż.P.-A. Graberg) i Fabulous Las Vegas (dż.S.Mazur). Fot. Edyta Twaróg/ FB koniewyscigowe.pl