18 06 2019

PÓŁNOC – POŁUDNIE


Rywali biją - Incognito w Szwecji i Temperament we Włoszech.

Kategoria: Dobre, bo polskie
Napisał: folbluty

Piętnastego czerwca na torze Strömsholm w gonitwie na 2100 metrów, w 8-konnej stawce odniósł zwycięstwo INCOGNITO (Suteki Shinsukekun – Inicjatywa po Juror) hodowli Romana Piwko. Pięciolatek trenowany (amatorsko) przez Ann Michanek (w siodle znany już w Polsce Andreas Tapia Dalbark) na elastycznej, dobrej bieżni wygrał w czasie 2’14.9” o pół długości, niosąc wagę 59kg i inkasując połowę z liczącej 70.000 SEK puli nagród. Finisz wyścigu można zobaczyć m.in. na profilu FB Polish Jockey Club.

Przypomnijmy, że Incognito ma w dorobku sukces dwulatkiem (II grupa), drugie miejsce w Rulera, czwarte w Iwna oraz dwie wygrane w wieku 4 lat – w IV grupie na Partynicach oraz w II grupie na Służewcu. W dotychczasowej karierze tylko dwa razy został bez finansowej zdobyczy, w tym w Derby 2017 – zajmując ósme miejsce.

Dzień później od zwycięstwa rozpoczął swoją przeszkodową przygodę 8-letni TEMPERAMENT (Fast And Furious – Tozzia po Jape) hodowli Gospodarstwo Rolne Joanna Zalewska. Dosiadany przez dżokeja Josefa Bartosa, a trenowany w Czechach przez Josefa Vanę młodszego wałach wygrał w Merano Premio Val d’Isarco na dystansie 3550m. Na miękkiej bieżni (4.8) w gonitwie wymagającej pokonania 17 przeszkód i 7 konkurentów (2 konie zostały zatrzymane, nie kończąc wyścigu) Temperament zwyciężył bardzo łatwo o 14 długości w czasie 4’37.1”. Z puli nagród 12.000 € triumfatorowi przypadło 5.100 €.

Tegoroczne zmagania zaczął Temperament 26 maja również w Merano, ale w płotach (Premio Betflag Quota Garantita) na 3300m. W wyścigu z warunkami do pokonania było ich 17, a z 7 przeciwników, dwa konie zaliczyły upadki, a trzeci został zatrzymany. Bardzo łatwo w czasie 4’14.5” (tor lekko elastyczny 3.0) zwyciężył rówieśnik i kolega z czeskiej stajni Temperamenta – siwej maści wałach Champ de Bataille (FR) (po Dream Well), do którego nasz bohater z dżokejem Janem Kratochvilem w siodle, stracił 11 długości. Warto dodać, że triumfator ma wśród swoich laurów Gran Corsa Siepi di Milano  G1 – płoty 4000m zdobyte w sezonach 2017 i 2018 oraz ubiegłoroczne Gran Corsa Siepi d’Italia G1 – płoty 4000m.

A Temperament w sezonach 2018-19 biegał już gonitwy skakane 5 razy: 3xI, 2xII, wygrywając w sumie 20.655 €. Wszystkie występy miały miejsce we Włoszech (Piza, Mediolan, Merano). W przeszkodowym debiucie „towarzyszył” Temperamentowi w minioną niedzielę 7-letni wałach RAKISZ (Cloword – Rosiczka po Stelvio) hodowli Dawida Mioduszewskiego, który trenuje pod okiem Grzegorza Wróblewskiego. Dosiadał go Sylwain Mastain i duet ten minął celownik jako trzeci. Zagraniczny bilans Rakisza to 4 starty: 2xII (raz w płotach i raz na przeszkodach w Pardubicach), 1xIII i 1xIV (gonitwa płaska w Pradze) oraz suma wygranych 31.800 Kč i 1.020 €.

Warto podkreślić, że Incognito, Temperament i Rakisz reprezentują bardzo dobre, ugruntowane od pokoleń, krajowe linie żeńskie, więc tym bardziej wypada trzymać kciuki za ich dalsze powodzenie na europejskich bieżniach.

Zdjęcie Tomasz Celmer.