4 06 2019

QIPCO PRIX DU JOCKEY CLUB 2019


Francuskie Derby dla ogiera Sottsass.

Kategoria: Na świecie
Napisał: folbluty

W rekordowym czasie 2’02.9” na 2100m (tor dobry 3.2) na bieżni Chantilly pod Paryżem w 15-konnej stawce i bez udziału klaczy, kasztanowaty SOTTSASS (FR) (Siyouni – Starlet’s Sister po Galileo) hodowli Ecurie Des Monceaux zdobył tegoroczne Prix du Jockey Club G1, pokonując o 2 długości faworyta – pochodzącego z tej samej rodziny, co Peintre Celebre i Planteur ogiera Persian King (IRE) (po Kingman), który wygrał milerski klasyk na Longchamp - Poule d’Essai des Poulains G1. Zwycięzcę francuskiego Derby 2019 trenuje Jean-Claude Rouget, a dosiadał włoski dżokej Cristiano Demuro.

SOTTSASS kosztował na sierpniowej aukcji roczniaków Arqany 340.000 €, ale Peter Brant na pewno nie żałuje dokonanego wyboru. Dwulatkiem ogier biegał dwa razy. W debiucie 21 sierpnia w Deauville kończył czwarty na milę, ale 26 października na bieżni Clairefontaine na tym samym dystansie nie miał już sobie równych. Ten sezon zaczął od piątego miejsca na 1800m w Grupie 3 na Longchamp, po czym wygrał na 2000m Listed w Chantilly. We wszystkich tych startach dosiadał go belgijski internacjonał Christophe Soumillon.

Na zdjęciu: Zwycięzca Qipco Prix du Jockey Club 2019 w Chantilly – ogier SOTTSASS jako roczniak. Fot. www.arqana.com

O linii żeńskiej derbisty bardzo ciekawie pisze Martin Stevens na stronie www.racingpost.com. I tak matka Starlet’s Sister, która sama niczym na torze się nie wyróżniła, dała drugą w Prix de Diane G1 (francuski Oaks) SISTERCHARLIE (po Myboycharlie), która w USA wygrała czterokrotnie Grupę 1, w tym BC Filly & Mare Turf, rok młodszą MY SISTER NAT (po Acclamation) – na koncie sukces w Grupie 3 we Francji, a teraz ogiera SOTTSASS. W treningu jest dwuletni ogier Radiant Child (po Charm Spirit), a w kolejce po sławę czekają roczny ogierek po Fastnet Rock i tegoroczna klaczka po Dubawi. Starlet’s Sister jest siostrą zwyciężczyni Prix Cleopatre G3LEO’S STARLET, półsiostrą trzeciej w Prix Saint-Alary G1 i pierwszej dwulatką w Prix Isonomy Listed ANABAA’S CREATION (po Anabaa), a przy tym córką drugiej w Prix Chloe G3 i trzeciej w Del Mar Oaks G1 klaczy Premiere Creation (po Green Tune).

W rodowodzie derbisty znajdziemy inbred 5x5 na klacz Special, 5x5x4 na ogiera Northern Dancer oraz 5x5x5x5 na ogiera Mr Prospector. Jego ojciec SIYOUNI (po Pivotal z matki po Danehill) był znakomitym dwulatkiem (4xI, w tym Prix Jean-Luc Lagardere G1), a do stada trafił w 2011 roku. Dał już klacz ERVEDYA (od matki po King’s Best) – świetną milerkę, pierwszą we francuskim ekwiwalencie 1000 Gwinei oraz w Coronation St. G1 w Ascot i Prix de Moulin de Longchamp G1 oraz kapitalną LAURENS (Cape Cross), która wygrała Matron St. G1, Sun Chariot St. G1, Fillies’ Mile G1, Prix de Diane G1, Prix Saint-Alary G1, a w 1000 Guineas G1 minęła celownik druga. Trzecim zwycięzcą wyścigu najwyższej kategorii, przy tym trzecim zdobywcą klasycznej nagrody, ale pierwszym w tym towarzystwie ogierem został SOTTSASS – jednocześnie 26-ty zwycięzca Grupy 1 pochodzący od matki po GALILEO (!).

Na zdjęciu tytułowym: Zwycięski duet w Qipco Prix du Jockey Club 2019 w Chantilly – ogier SOTTSASS i dżokej Cristiano Demuro. Fot. Alan Crowhurst www.racingpost.com