16 05 2019

NA LONGCHAMP


12 maja rozegrano w Paryżu klasyki na milę. Oba padły łupem stajni Godolphin.

Kategoria: Na świecie
Napisał: folbluty

Na ciężkiej bieżni z 10 trzyletnich ogierów startujących w Poule d’Essai des Poulains Grupa 1 równych sobie nie miał faworyt publiczności PERSIAN KING (IRE) (Kingman – Pretty Please po Dylan Thomas). Wyhodowany przez Dayton Investments (Breeding) Limited gniady podopieczny trenera Andre Fabre’a urodził się 18 lutego, a w jego rodowodzie uwagę zwraca inbred 4x4 na ogiera Danzig oraz 5x5 na ogiera Sharpen Up i klacz Doubly Sure – rodziców cenionych reproduktorów Kris i Diesis. Persian King dwulatkiem biegał 4 razy i tylko w debiucie kończył drugi (7 sierpnia w Deauville na 1500m o 2 długości lepszym był Anodor, który tym razem minął celownik siódmy). Dosiadany przez dżokeja Pierre’a-Charles’a Boudot’a Persian King w minionym roku sięgnął w Anglii po Autumn St. G3, a wiosną rozstrzygnął na swoją korzyść Prix de Fontainebleau G3. Na milę jest dotychczas niepokonany (klasyk zdobył w czasie 1’38.98”) i w każdym z 6 występów uważany był za faworyta. Warto wspomnieć, że jego matka jest półsiostrą ogiera Planteur.

Poule d’Essai des Pouliches G1 zgromadziło na starcie 10 trzyletnich klaczy. Faworytka CASTLE LADY (IRE) (Shamardal – Windsor County po Elusive Quality) hodowli i własności Godolphin nie zawiodła, ale zachowała najmniejszą z możliwych przewagę (nos) nad drugą na celowniku, wywodząca się z rodziny ogiera Kalanisi - Commes (FR) (po Le Havre). Trenerem urodzonej 12 kwietnia gniadej zwyciężczyni (czas 1’40.91”) jest Henri-Alex Pantall, a dosiadał klaczy dżokej Mickael Barzalona. Castle Lady dwulatką nie biegała, a w tym roku odniosła już trzeci sukces na milę – wcześniej  sięgnęła po Prix de la Grotte G3, a w debiucie 14 marca w Chantilly wygrywała na polytracku. W jej rodowodzie znajdziemy inbred 4x4 na ogiera Mr Prospector oraz 5x5 na ogiery Secretariat i Northern Dancer. Matka jest siostrą świetnego RAVEN'S PASS (USA) – czempiona 3-letnich milerów w Europie w 2008, który zdobył Queen Elizabeth II St. G1 w Ascot, Breeders' Cup Classic G1 na bieżni w Santa Anita, Celebration Mile G2 w Goodwood, Solario St. G3 w Sandown, a ponadto był drugi w St. James's Palace St. G1 w Ascot, Sussex St. G1 w Goodwood i Prix Jean Prat G1 w Chantilly, by po karierze zająć boks czołowego w Irlandii.

Wspólnym mianownikiem dla obojga triumfatorów majowych francuskich klasyków jest ojciec drugiej matki klaczy i dziadek (po mieczu) ogiera – niezapomniany GIANT’S CAUSEWAY (USA), który padł w kwietniu ubiegłego roku w wieku 21 lat. Ten trzykrotny (2009, 2011, 2012) czempion amerykańskich reproduktorów, a także czempion ojców matek (2018) wygrał m.in. Futurity St. G3 w Irlandii, Prix de La Salamandre G1 we Francji (dwulatkiem), a przede wszystkim Gladness St G3 i Irish Champion St. G1 w Irlandii oraz St. James's Palace St. G1, Coral-Eclipse St. G1, Sussex St. G1, Juddmonte International St. G1 w Anglii (trzylatkiem). Ponadto plasował się drugi w Breeders' Cup Classic G1, Queen Elizabeth II St. G1, Irish 2000 Guineas G1 i 2000 Guineas St. G1. Interesujące podsumowanie torowych i stadnych dokonań tego wyjątkowego folbluta znalazło się w tekście Erica Mitchella na stronie www.bloodhorse.comlink do artykułu.

Na zdjęciu: Wnuk ogiera Giant’s Causeway – kasztanowaty 7-letni BALIOS (Shamardal – Elle Galante po Galileo) – w bieżącym sezonie czołowy w Stadninie Koni Pegaz. Fot. Folder z jesiennego przeglądu stadniny w 2018 roku.