31 05 2018

DWADZIEŚCIA PIĘĆ


Tyle trzylatków pozostało na liście potencjalnych uczestników Derby 2018.

Kategoria: W kraju
Napisał: folbluty

Po pierwszym skreśleniu (30 maja) zapis ma wciąż 21 ogierów i 4 klacze. Szanse na dekorację Błękitną Wstęgą zachowują niepokonany dwulatkiem XAWERY (FR) – drugi w Strzegomia i Rulera. Jego pogromcy z tegorocznych milerskich rozgrywek MEDROCK (IRE) – któremu zdaniem dosiadających go zagranicznych jeźdźców powinny służyć wydłużenie dystansu i wolniejsza bieżnia oraz preferujący miękki tor, nieco nerwowy, ale bez wątpienia zdolny, błyskotliwy i urodziwy FABULOUS LAS VEGAS (FR).

W dystansowym sprawdzianie o szarfę Iwna (10 czerwca) czoła stawi im imponujący umiejętnością przyspieszenia, niepozorny CAPE DUCATO (IRE), który wygrał Nagrodę Irandy. Nie składa broni, bardzo rzetelny, plasujący się w obu wiosennych pozagrupowych rozgrywkach POLSKI LORD, a pozostałą trójkę uczestników Nagrody Przychówku też znajdziemy na liście kandydatów do tronu.

Pół godziny później, w II grupie na 2000 metrów, w 11-konnej stawce formę sprawdzi inna szóstka pretendentów. Z nich uwagę skupią zwłaszcza bohaterowie Memoriału Tomasza Dula (Handicap Otwarcia) – zwycięski SILVER BEE (FR), który kończył trzeci w Rulera oraz HARLEM – ten w drugim starcie odniósł grupowy sukces. Kciuki za swoich faworytów będą też trzymać kibice DOMINERA czy DARK KINGA.

Dzień wcześniej (9 czerwca) w Nagrodzie Soliny wystąpią klacze. W 7-konnej stawce są zgłoszone do Derby SANTA KLARA (IRE) – druga w Wiosennej, wysoko ceniona w stajni AKADEMIA (FR) oraz trenowane na Partynicach KRÓLOWA ECOSSE (CZE) i FEE BONNE (CZE). Czy słaba płeć zdoła pokrzyżować szyki ogierom w Derby?

W gronie pretendentów są też dwa pierwsze konie z Memoriału Jerzego Jednaszewskiego – triumfujący FOX TROT GALESTE (FR) i lubiący dyktować warunki w dystansie PILECKI (IRE).

A może w pierwszą niedzielę lipca czeka nas niespodzianka? Warto sprawdzić samemu i odwiedzić służewiecki tor. Na stronie organizatora jest już informacja o biletach cateringowych na Derby Galę, podczas której rozegrane zostaną również Nagrody Prezesa Totalizatora Sportowego i Novary oraz Memoriał Fryderyka Jurjewicza.

Na archiwalnym zdjęciu: Finisz Derby 1962. Zwycięża Humbug (De Corte – Hulda po Rapace) hod. SK Golejewko pod dżokejem Stanisławem Wojtasem przed Dogiem (dż. Mieczysław Żuber), Midasem (dż. Bogdan Ziemiański), Jurysdykcją (dż. Jerzy Jednaszewski) i San Thiago (dż. Władysław Biesiadziński).