24 05 2017

TUNIS TRIUMFUJE W AUTEUIL


Najdrożej (100.000 złotych) sprzedany koń ubiegłorocznej aukcji

Kategoria: Dobre, bo polskie
Napisał: folbluty

Najdrożej (100.000 złotych) sprzedany koń ubiegłorocznej aukcji w Warszawie – trzyletni TUNIS (Estejo – Tracja po Llandaff) hodowli SK Iwno odniósł bezcenne zwycięstwo we Francji. W niedzielę, 21 maja na centralnym, paryskim torze Auteuil wygrał płotową gonitwę rangi Listed - Prix Stanley. Na dystansie 3500m, z Kevinem Nabetem w siodle, podopieczny francuskiego czempiona tej trudnej specjalności - Guillaume’a Macaire’go, zanotował największy sukces w dotychczasowej karierze.

Siwy ogier w sezonie 2017 startował już 4 razy, a jego bilans to dwie wygrane, jedno drugie, jedno trzecie miejsce i 85.680 EUR.  W Auteuil wygrał dość pewnie o 2,5 długości w czasie 4’11.60” (tor elastyczny, 3,8), pokonując ośmiu rówieśników (gonitwa była przeznaczona dla 3-letnich ogierów i wałachów), z których celownik osiągnęło sześciu.

Zinbredowany (5x5x4) na og.Northern Dancer reprezentant pierwszego rocznika po og.Estejo (Johan Cruyff) potwierdził dobrze znaną, starą prawdę, że hodujemy w Polsce dzielne konie pełnej krwi, które często wykazują nieprzeciętny talent skokowy. Tym większa szkoda, że w Warszawie już drugi rok z rzędu nie rozgrywa się gonitw z płotami, a we Wrocławiu ich liczba sukcesywnie spada.

Matka Tunisa - Tracja (po ogierze Llandaff, który zakończył życie w maju ubiegłego roku) padła niedawno we Francji, dokąd została wysłana do stanówki i gdzie urodziła swoje ostatnie źrebię - po ogierze Ivory Land (Lando).

Na zdjęciu: Puchary w Nagrodzie Kozienic. Fot. Tomasz Celmer.