26 04 2017

KREW PRZEMÓWIŁA


Ruszył sezon wyścigowy 2017 na warszawskim Służewcu. W niedzielę 23 kwietnia kibice licznie (w liczbie blisko 5000) ...

Kategoria: W kraju
Napisał: folbluty

Ruszył sezon wyścigowy 2017 na warszawskim Służewcu. W niedzielę 23 kwietnia kibice licznie (w liczbie blisko 5000) stawili się na inauguracyjnym mityngu, mimo że na otwarcie trybuny głównej przyjdzie poczekać niemal do końca czerwca, a na udostępnienie publiczności wnętrza trybuny środkowej pewnie jeszcze dłużej. 

Na dobrze przygotowanej, elastycznej (3,6), ale nośnej bieżni Memoriał Tomasza Dula (1600m) – handikap dla trzylatków rozstrzygnął na swoją korzyść golejewski KURIER (Nowogródek – Koronacja po Belenus) w czasie 1’39.8” (8-30.4-30.8-30.6). Ogier do maksimum wykorzystał atuty wiosennego przetarcia (trzy tygodnie wcześniej nie zaistniał w Berlinie) i niskiej wagi, by prowadząc od startu wyjść z tarczą (szyja) z walki (jeździec został ukarany za nadużywanie bata i podnoszenie ręki z batem powyżej linii barku) z moszniańskim MAGNETICIEM (Roulette – Magia po Zafonium).

Nieduży KURIER jest trzecim po IRYKLONIE (od Imma po Beacosfield) i NADWORNEJ (od Nebbia po Royal Court) wyróżniającym się potomkiem NOWOGRÓDKA (Who Knows – Nowa Zelandia po Dakota). Cała trójka jest zinbredowana 5x5x5 na ogiera BOLD RULER (Nasrullah – Miss Disco po Discovery), ale w rodowodach triumfatora włoskiego Listed (Premio del Giubileo 1800m w Mediolanie) i najlepszej trzyletniej klaczy swojego rocznika (w kolekcji szarfy Konstelacji i Rzeki Wisły oraz drugie lokaty w Oaks i SK Krasne) znajdziemy też inbred 3x3 na ogiera DAKOTA (po Stupendous), a u Nadwornej jeszcze 4x5 na ogiera NORTHERN DANCER (po Nearctic). Matka Kuriera – KORONACJA biegała dwulatką bez sukcesów (4xbm), ale jest półsiostrą dzielnej KORNELII (Who Knows – Korona po Lord Hippo), która wygrała Nagrody Efforty i Demony, a także kończyła druga w praskim klasyku dla klaczy na milę – Jarna Cena Klisen, Aschabada, Oaks i SK Krasne. Ich matka – KORONA w ogóle nie wyszła do startu, ale jest córką klasowej KONSTELACJI (Mehari – Kasjopea po Aquino), która wygrała Wiosenną, Derby i Oaks. Koronacja jest też bliską krewną klaczy KARDINALE (Belenus – Kornelia) – pierwsza m.in. w St.Leger, Prezesa Totalizatora Sportowego, druga w Derby, Oaks, Wielkiej Warszawskiej i KMET Cup Classic.

Wydaje się, że domeną Kuriera będą dystanse około milerskie. Zagranego (aktualnie w I grupie) ogiera czeka teraz niełatwa przeprawa w wiosennych starciach z czołówką rocznika.

Na zdjęciu: Start do Oaks 2007. Fot. Tomasz Celmer.