konie-folbluty   Witaj na stronie Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej.

Celem naszego Związku jest dążenie do rozwoju i doskonalenie hodowli koni pełnej krwi angielskiej w Polsce.


   Welcome to the Polish Thoroughbred Breeders Association site.

The aim of our Association is the development and improvement of breeding thoroughbred horses in Poland.

Nagroda Efforty
26.04.2013
Nagroda Efforty pod patronatem Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej

Nagroda „ Efforty” przeznaczona dla najlepszej 2 letniej klaczy pełnej krwi angielskiej w roczniku, rozgrywana na torze służewieckim, obecnie na dystansie 1400 m. od wielu lat odbywa się pod patronatem Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej.
Klacz Efforta po Harlekin-Ententa (King’s Idler-Enigma po Minoru) urodziła się w 1938 roku w Stadninie Koni Ktery należacej do Kazimierza Wodzińskiego.Tam również urodziła się jej matka Ententa. .Babkę jej Enigmę ur .w 1916 roku w Rosji hodowli J.hr. Ribeaupierre’a sprowadzono do Polski w 1919 r Wnukiem Enigmy był polski derbista z 1932 roku Hel –(Fils du Vent-Jeanette po Morganatic – Enigma).Rodzina ta na teren Rosji została sprowadzona na początku XIX wieku. Protoplastką urodzoną na terenie Rosji była Georgetta ur.w 1811r.po Traveller GB i Alpha ur.1795 GB po Dragon ur.1787 GB i Gnat ur.1788 GB po Florizel.GB.Za założycielkę tej rodziny uważana jest klacz Alpha. Z chwilą wybuchu II wojny światowej majątek Ktery został skonfiskowany przez władze okupacyjne wraz z inwentarzem.Klacz Efforta biegała z powodzeniem w wieku 3 i 4 lat wygrywając wiele znaczących gonitw. na torach niemieckich.
Po zakończeniu kariery wyścigowej zajęła boks klaczy stadnej w stadninie SS – Gestut Lauvenburg w Nadrenii koło Neuss. W 1944 r.urodziła po og.Brantome ogierka Echo który w1946 r. był w treningu na torze w Krefeld .
W 1945 r.stadninę SS w Lauvenburgu przejęła Polska Misja Łącznikowa przy Brithish Army of The Rhine. Dowództwo nad tą jednostką powierzono mjr. Jerzemu Iwanowskiemu. Jednostka ta nazywała się Polish 3 Remount Depot. Celem jednostki było zabezpieczenie koni hodowlanych i przekazanie ich do kraju. I tak Efforta po tułaczce wojennej wróciła do Polski. Jej nowym miejscem pobytu była Stadnina Koni Golejewko, gdzie urodziła świetne potomstwo.
W 1947 po ogierze Pilade urodziła klacz Afrę, która urodziła w SK Moszna og.Afar- (MR i Iwna) i og.Artaban zw.MR. W 1948 po og.Pilade urodziła klacz Biffortę ,która jest babką kl. Bostella (St.Leger polski i austriacki).Bostella była babką derbisty Bachusa.
W 1949 po ogierze Ettore Titto urodziła og. Czorfan (St.Leger)
W 1950 po ogierze Pilade urodziła kl. Erbę ,która miała dobrą karierę i dała z og.Turysta czołowego Efforta oraz z Aquino, wyśmienitą klacz Eroikę , matkę Erotyka (Derby,Mokotowska,St.Leger i 2x Wielka Warszawska)Erotyk zaś był ojcem dwóch derbistów Czerkiesa (Trzy Korony) ,Otmara i klaczy Esperanza (Oaks).Wnuczka Erby, Eskadra (Turysta- Estrella po Sandling- Erba) wygrała w 1968 nagrodę Efforty.
W 1951 po Pilade dała og.Essex (Kozienic,Fis du Vent ) W 1952 po Pilade dała kl.Epiforę (Oaks,Iwna,Efforty).Epifora dała z Turystą doskonałego Epikura(Derby,St.Leger w Wiedniu, Nagroda Moskwy). i dobrego Esculapa ( PRM) W 1953 po og.Turysta urodziła og.Eufrat (Prezesa Rady Ministrów) czołowy w stadninach półkrwi.
W 1954 również po og.Turysta urodziła og.Everest( 2x Kozienic) czołowy w SK półkrwi.
Na podstawie kariery stadnej i ogromnych zasług klaczy .EFFORTA od 1952 roku rozgrywana jest jej Nagroda. Zwycięzczynie tej nagrody rok później walczyły i wygrywały OAKS – najważniejszą Nagrodę dla klacze 3 letnich. Były to: Sobiepani, Epifora, Gerona, Norika,Diakowa, Sinaja, Jaka Bądź, Maracana, Upsala,Becky Princess, Magenta. DERBY wygrała klacz Daglezja.
Po raz 61 rozegrano ten wyścig w sobotę 20 pażdziernika. 2012. Wygrałą nagrodę Eforty klacz MAHARI-(Janosz-Musetta po Jape) wyhodowana przez Pana Zenona Duplickiego z Juliopola i bedąca Jego własnością .Klacz trenowana była przez Adama Wyrzyka , a dosiadana przez utalentowanego kandydata dzokejskiego Szczepana Mazura. Tym razem szczęście dopisało Panu Duplickiemu ponieważ w 2009 roku jego klacz Brydżida –(Janosz- Beretta po Special Power) zajęła w nagrodzie Eforty 3 miejsce.
Budującą sprawą jest fakt że ogier Janosz – (Sorbie Tower –Judaica po Wolver Heights), ojciec obu klaczy, jest również hodowli Pana Zenona Duplickiego.
klacz efforta
Autor zdjęcia: Hubert Wolański
Życzenia
29.03.2013
Zaproszenie na Walne Zebranie Członków
. . . . . . . . . . Zgodnie z Uchwałą Zarządu Związku z dnia 25.02.2013. Zarząd zwołuje Walne Zebranie Członków.
Zebranie to odbędzie się 22 marca 2013 roku w bibliotece Polskiego Klubu Wyścigów Konnych w Warszawie przy ul. Puławskiej 266. o godzinie 11.
Porządek obrad:
1.Sprawozdanie z działalności w 2012 roku
2.Omówienie aktualnej sytuacji w hodowli i na polskich torach wyścigowych.
3.Wytypowanie kandydatów do nowej Rady PKWK
4.Sprawy różne
5.Blok weterynaryjny

Prezes Zarządu
Michał Wojnarowski

Przypominamy o konieczności opłacenia składek u skarbnika lub na konto
PKO BP nr 36 1020 1156 0000 7502 0059 6064
ODESZLI Ś.P.JÓZEF PALIŃSKI I Ś.P. STANISŁAW SAŁAGAJ
28.01.2013
W dniu 19 stycznia 2013 roku zmarł w wieku 90 lat były jeździec i trener koni wyścigowych Józef Paliński.
Karierę jeździecką rozpoczął w 1937 roku a zakończył w 1968 roku, wygrywając 499 gonitw. Dosiadał koni w gonitwach płaskich i płotach. Największym jego sukcesem jeździeckim było wygranie Wielkiej Warszawskiej Jubileuszowej w 1966 roku na og. Cross. Pracę trenera koni wyścigowych rozpoczął w 1970 roku a zakończył w 1987 roku ze względów zdrowotnych. Trenował konie w stajni pod nazwą Kozienice, ale konie pochodziły z różnych stadnin. W ciągu stosunkowo krótkiej pracy trenerskiej odniósł duże sukcesy. Ogółem konie przez Niego trenowane wygrały 483 gonitwy w kraju i zagranicą. Największe sukcesy to wygrane 4 razy DERBY\Dipol-trójkoronowany; Sinaja: Sollozzo( hod. SK Widzów) i Otmar (hod.SK Rzeczna); 3 x Wielka Warszawska \niezapomniany Dixieland i Sonora, Dipol\; po 3 x Oaks i St.Leger i szereg innych nagród pozagrupowych ; także konie przez Niego trenowane wygrywały w Niemczech (Scytia); w Czechach (Sanders; Sollozzo) w Austrii (Dipol) i Jugosławii (Sanders). Największe sukcesy odnosił końmi hodowli Widzowa ; Kozienic (Vanessa; Christof: Calvados i Rzecznej-Otmar. Był człowiekiem pracowitym , skromnym , bardzo sympatycznym i uczynnym (w 1997 roku po 10 latach przerwy zgodził się trenować konie hodowli i własności Stada Ogierów w Łącku odnosząc sukcesy). Cześć Jego pamięci!

Józef Paliński z Dipolem fot.: arch. J. Kocha


20 styczniazmarł także w wieku 78 lat Stanisław Sałagaj, dżokej i trener. W czasie trzydziestoletniej kariery jeździeckiej (1951-1980) wygrał 825 gonitw. Duży sukces odniósł w 1979 roku w Berlinie wygrywając dwie prestiżowe gonitwy na Meetingu KDL, nagrodę Moskwy I Kongresu na og. Czubaryk a w miesiąc póżniej był na nim blisko drugi w Preis von Europa (G-1) w Kolonii. Trenował konie od 1984 do 2008 roku z przerwami. Największe sukcesy odnosił końmi hodowli SK Jaroszówka.Był trzykrotnie ze swoimi końmi w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej (Omen, Dietmar w Waszyngtonie) i w Chicago z klaczą Susy. Ogółem konie przez Niego trenowane wygrały 708 gonitw w tym kilkadziesiąt gonitw imiennych pozagrupowych. Lubił swoją pracę i chętnie do niej wracał. Cześć Jego pamięci!

Zarząd Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej składa rodzinom Zmarłych szczere kondolencje.
Ogier Belenus
08.01.2013
Z przykrością informujemy że 30 grudnia 2012 roku zakończył życie ogier BELENUS – -/Lomitas - Beaute po Lord Udo/ urodzony w 1996 roku w Niemczech hodowli dr.F. Feldmana. Zwycięzca Deutche Derby, Europa Preis, Europa - Championat, Walther Jacobs – Rennen, Mandrian Rennen, American Roulette Rennen, Pergolese Rennen, Baden Baden. W sumie wygrał 1 288 900 DM. W polskiej hodowli dał wyśmienite konie takie jak INTENS , HIPOLINER, KARDINALE, CLEO, IWONICZ, TEREBESZ i inne. Wielokrotnie był czempionem reproduktorów wg.wygranych sum przez potomstwo.
Polska hodowla poniosła bardzo poważną stratę.
ogier belenus
Autor zdjęcia: Anna Wojnarowska
Artykuły na stronie
02.01.2013
Zapraszamy do zapoznania się z dwoma nowymi artykułami z działu Hodowla.
Pierwszy z nich autorstwa Iwony Chojnowskiej traktuje o historii Stadniny Damis.
Drugi artykuł jest autorstwa Andrzeja Zielińskiego.

Andrzej Zieliński tegoroczny laureat "Nagrody Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej dla Najlepszego Polskiego Hodowcy w 2012" - jak również Odznaki Honorowej" Zasłużony Dla Rolnictwa", nagród wręczonych w Sali Kolumnowej Sejmu RP. 10 grudnia 2012 - w trakcie konferencji zorganizowanej przez Parlamentarny Zespół ds. Wyścigów Konnych i Jeździectwa - właściciel stadniny koni w Nowej Wronie.
Gratulujemy !
Andrzej Zieliński był jednym z pierwszych właścicieli koni wyścigowych w 1994 roku. W następnym roku rozpoczął działalność hodowlaną.Początkowo prowadził hodowlę w oparciu o klacze krajowe ( Da Wega:Marionetka) a następnie dokonał bardzo udanego importu klaczy(Desert Kaya;Palixodia-matka og.Pillar: czy chyba najlepsza Princess Dancer matka klasowej Prince of Leone(Nemana;Oaks;Krasne;Widzowa)także znakomitego dwulatka Prince of Ecosse (4-I) i babka obiecującego Patronusa; Importował też ogiery Leone i zapewne klasowego Ecosse; W 1999 roku pokazuje się jego pierwszy 2-latek Becky\s Opera, a w następnym już bardzo dobra kl.Marwer(Dorpata;Wiosenna) i co roku konie Pana Zielińskiego są widoczne. A on jako hodowca na przestrzeni tych 15-lat kilkakrotnie zaimuje miejsce w pierwszej dziesiątce pod względem wygranch sum. A teraz najważniejsze wygrane wyścigi: 3 x klasyczną Oaks;(Dessert Dalby;Princess of Leone; oraz Krasne ) Wiosenna-Marwer; teraz znakomite wygrane 2-latków w nagrodach Ministerstwa Rolnictwa i Mokotowska w ubiegłym roku Prince of Ecosse a tym jego pół-brat po Ojcu Pillar; Następnie jego konie wygrały nagrody imienne; Dorpata;Nemana;Korabia;Golejewka;Widzowax2; Warto przypomnieć też ogiera Dawton(Dawega) który w 2002 roku wygrywa Golejewka i Widzowa, a jesienią jest drugi w Wielkiej Warszawskiej za najlepszym światowej sławy koniem jakiego gościliśmy w Polsce og. Caitano, bijąc trójkoronowanego 3-latka Dancer Life.
Życzymy Panu Andrzejowi Zielińskiemu wygrania w przyszłym roku nagrody D E R B Y - marzenie każdego hodowcy.
Zarząd Związku.
andrzej zielinski
Minister Rolnictwa Stanisław Kalemba gratuluje hodowcy i właścicielowi zwycięskiego konia og. Pillar Panu Andrzejowi Zielińskiemu.Od lewej Joanna Zielińska,córka Laura Zielińska,dżokej M.Brezina ,Andrzej Zieliński i Minister Kalemba.
ogier pillar
Ogier Pillar- /Ecosse- Palixodia po Linamix/ wygrywa Nagrodę Mokotowską
zdjęcia Edyta Twaróg
Strona 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |