konie-folbluty   Witaj na stronie Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej.

Celem naszego Związku jest dążenie do rozwoju i doskonalenie hodowli koni pełnej krwi angielskiej w Polsce.


   Welcome to the Polish Thoroughbred Breeders Association site.

The aim of our Association is the development and improvement of breeding thoroughbred horses in Poland.

ODESZLI Ś.P.JÓZEF PALIŃSKI I Ś.P. STANISŁAW SAŁAGAJ
28.01.2013
W dniu 19 stycznia 2013 roku zmarł w wieku 90 lat były jeździec i trener koni wyścigowych Józef Paliński.
Karierę jeździecką rozpoczął w 1937 roku a zakończył w 1968 roku, wygrywając 499 gonitw. Dosiadał koni w gonitwach płaskich i płotach. Największym jego sukcesem jeździeckim było wygranie Wielkiej Warszawskiej Jubileuszowej w 1966 roku na og. Cross. Pracę trenera koni wyścigowych rozpoczął w 1970 roku a zakończył w 1987 roku ze względów zdrowotnych. Trenował konie w stajni pod nazwą Kozienice, ale konie pochodziły z różnych stadnin. W ciągu stosunkowo krótkiej pracy trenerskiej odniósł duże sukcesy. Ogółem konie przez Niego trenowane wygrały 483 gonitwy w kraju i zagranicą. Największe sukcesy to wygrane 4 razy DERBY\Dipol-trójkoronowany; Sinaja: Sollozzo( hod. SK Widzów) i Otmar (hod.SK Rzeczna); 3 x Wielka Warszawska \niezapomniany Dixieland i Sonora, Dipol\; po 3 x Oaks i St.Leger i szereg innych nagród pozagrupowych ; także konie przez Niego trenowane wygrywały w Niemczech (Scytia); w Czechach (Sanders; Sollozzo) w Austrii (Dipol) i Jugosławii (Sanders). Największe sukcesy odnosił końmi hodowli Widzowa ; Kozienic (Vanessa; Christof: Calvados i Rzecznej-Otmar. Był człowiekiem pracowitym , skromnym , bardzo sympatycznym i uczynnym (w 1997 roku po 10 latach przerwy zgodził się trenować konie hodowli i własności Stada Ogierów w Łącku odnosząc sukcesy). Cześć Jego pamięci!

Józef Paliński z Dipolem fot.: arch. J. Kocha


20 styczniazmarł także w wieku 78 lat Stanisław Sałagaj, dżokej i trener. W czasie trzydziestoletniej kariery jeździeckiej (1951-1980) wygrał 825 gonitw. Duży sukces odniósł w 1979 roku w Berlinie wygrywając dwie prestiżowe gonitwy na Meetingu KDL, nagrodę Moskwy I Kongresu na og. Czubaryk a w miesiąc póżniej był na nim blisko drugi w Preis von Europa (G-1) w Kolonii. Trenował konie od 1984 do 2008 roku z przerwami. Największe sukcesy odnosił końmi hodowli SK Jaroszówka.Był trzykrotnie ze swoimi końmi w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej (Omen, Dietmar w Waszyngtonie) i w Chicago z klaczą Susy. Ogółem konie przez Niego trenowane wygrały 708 gonitw w tym kilkadziesiąt gonitw imiennych pozagrupowych. Lubił swoją pracę i chętnie do niej wracał. Cześć Jego pamięci!

Zarząd Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej składa rodzinom Zmarłych szczere kondolencje.
Ogier Belenus
08.01.2013
Z przykrością informujemy że 30 grudnia 2012 roku zakończył życie ogier BELENUS – -/Lomitas - Beaute po Lord Udo/ urodzony w 1996 roku w Niemczech hodowli dr.F. Feldmana. Zwycięzca Deutche Derby, Europa Preis, Europa - Championat, Walther Jacobs – Rennen, Mandrian Rennen, American Roulette Rennen, Pergolese Rennen, Baden Baden. W sumie wygrał 1 288 900 DM. W polskiej hodowli dał wyśmienite konie takie jak INTENS , HIPOLINER, KARDINALE, CLEO, IWONICZ, TEREBESZ i inne. Wielokrotnie był czempionem reproduktorów wg.wygranych sum przez potomstwo.
Polska hodowla poniosła bardzo poważną stratę.
ogier belenus
Autor zdjęcia: Anna Wojnarowska
Artykuły na stronie
02.01.2013
Zapraszamy do zapoznania się z dwoma nowymi artykułami z działu Hodowla.
Pierwszy z nich autorstwa Iwony Chojnowskiej traktuje o historii Stadniny Damis.
Drugi artykuł jest autorstwa Andrzeja Zielińskiego.

Andrzej Zieliński tegoroczny laureat "Nagrody Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej dla Najlepszego Polskiego Hodowcy w 2012" - jak również Odznaki Honorowej" Zasłużony Dla Rolnictwa", nagród wręczonych w Sali Kolumnowej Sejmu RP. 10 grudnia 2012 - w trakcie konferencji zorganizowanej przez Parlamentarny Zespół ds. Wyścigów Konnych i Jeździectwa - właściciel stadniny koni w Nowej Wronie.
Gratulujemy !
Andrzej Zieliński był jednym z pierwszych właścicieli koni wyścigowych w 1994 roku. W następnym roku rozpoczął działalność hodowlaną.Początkowo prowadził hodowlę w oparciu o klacze krajowe ( Da Wega:Marionetka) a następnie dokonał bardzo udanego importu klaczy(Desert Kaya;Palixodia-matka og.Pillar: czy chyba najlepsza Princess Dancer matka klasowej Prince of Leone(Nemana;Oaks;Krasne;Widzowa)także znakomitego dwulatka Prince of Ecosse (4-I) i babka obiecującego Patronusa; Importował też ogiery Leone i zapewne klasowego Ecosse; W 1999 roku pokazuje się jego pierwszy 2-latek Becky\s Opera, a w następnym już bardzo dobra kl.Marwer(Dorpata;Wiosenna) i co roku konie Pana Zielińskiego są widoczne. A on jako hodowca na przestrzeni tych 15-lat kilkakrotnie zaimuje miejsce w pierwszej dziesiątce pod względem wygranch sum. A teraz najważniejsze wygrane wyścigi: 3 x klasyczną Oaks;(Dessert Dalby;Princess of Leone; oraz Krasne ) Wiosenna-Marwer; teraz znakomite wygrane 2-latków w nagrodach Ministerstwa Rolnictwa i Mokotowska w ubiegłym roku Prince of Ecosse a tym jego pół-brat po Ojcu Pillar; Następnie jego konie wygrały nagrody imienne; Dorpata;Nemana;Korabia;Golejewka;Widzowax2; Warto przypomnieć też ogiera Dawton(Dawega) który w 2002 roku wygrywa Golejewka i Widzowa, a jesienią jest drugi w Wielkiej Warszawskiej za najlepszym światowej sławy koniem jakiego gościliśmy w Polsce og. Caitano, bijąc trójkoronowanego 3-latka Dancer Life.
Życzymy Panu Andrzejowi Zielińskiemu wygrania w przyszłym roku nagrody D E R B Y - marzenie każdego hodowcy.
Zarząd Związku.
andrzej zielinski
Minister Rolnictwa Stanisław Kalemba gratuluje hodowcy i właścicielowi zwycięskiego konia og. Pillar Panu Andrzejowi Zielińskiemu.Od lewej Joanna Zielińska,córka Laura Zielińska,dżokej M.Brezina ,Andrzej Zieliński i Minister Kalemba.
ogier pillar
Ogier Pillar- /Ecosse- Palixodia po Linamix/ wygrywa Nagrodę Mokotowską
zdjęcia Edyta Twaróg
Zmarł Czesław Sikora
02.01.2013
Z głębokim żalem informujemy, że 16 grudnia 2012 roku w wieku 85 lat zmarł Ś.P. inż. Czesław Sikora - rolnik, hodowca i organizator hodowli koni.
Urodzony 11 września 1927 roku w Grabowej, powiat Kamionka Strumiłowa, woj.tarnopolskie. Absolwent Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. W swoim pracowitym życiu kierował między innymi: Stadem Ogierów w Janowie Podlaskim, Stadniną Koni w Ochabach, Stadem Ogierów w Drogomyślu, Stadniną Koni w Chyszowie i Stadniną Koni w Stubnie.
Całe swoje życie zawodowe poświęcił koniom , ich hodowli i rozwojowi organizacji niosących postęp w tej dziedzinie.
Zarząd Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej składa rodzinie Zmarłego szczere kondolencje.
Życzenia
29.12.2012

Najlepszy hodowca 2012
29.12.2012
Zarząd Polskiego Związku Hodowców Pełnej Krwi Angielskiej przyznał nagrodę Panu Andrzejowi Zielińskiemu "Dla Najlepszego Polskiego Hodowcy Koni Pełnej Krwi Angielskiej w 2012". Również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przyznał laureatowi Odznakę Honorową "Zasłużony Dla Rolnictwa". Obie nagrody zostały wręczone 10 grudnia 2012 roku w trakcie konferencji zorganizowanej w Sali Kolumnowej Sejmu RP przez Parlamentarny Zespół ds. Wyścigów Konnych i Jeździectwa na temat "Konie dla polskiej gospodarki, sportu i kultury". Również Panowie Marek Trela z SK Janów Podlaski i Jerzy Białobok z SK Michałów zostali wyróżnieni przez organizatorów, za sukcesy jakie odniosły konie SK Janów Podlaski i SK Michałów na Salonie Konia w Paryżu 7-9 grudnia 2012.
nagroda-2012
Autor zdjęcia: Jan Żórawski
Na zdjęciu: od lewej -Włodzimierz Bąkowski dyrektor Toru Wyścigów Konnych na Służewcu, Michał Szczerba - poseł RP,Michał Wojnarowski-prezes Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej,Małgorzata Ochmańska- Hecold -Sekretarz Związku, Feliks Klimczak- prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, Andrzej Zieliński -laureat nagrody, Zygmunt Sobolewski-skarbnik Związku, Marek Trela-prezes SK Janów Podlaski, Jerzy Białobok - prezes SK Michałów i Piotr Jakubowski reprezentujący Ministra Rolnictwa.

Strona 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |