konie-folbluty   Witaj na stronie Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej.

Celem naszego Związku jest dążenie do rozwoju i doskonalenie hodowli koni pełnej krwi angielskiej w Polsce.


   Welcome to the Polish Thoroughbred Breeders Association site.

The aim of our Association is the development and improvement of breeding thoroughbred horses in Poland.

Zmiana godziny rozpoczęcia Walnego Zebrania
05.02.2012
Na życzenie Członków Związku, ze względu na warunki klimatyczne, zmienia się godziny rozpoczęcia Walnego Zebrania : I-termin 08.02. 2012 godzina 12.30, II – termin godz. 13.00 Pozostałe inf. bez zmian.

Michał Wojnarowski
Refleksje dotyczące sezonu wyścigowego 2011
02.02.2012
W sezonie wyścigowym w 2011 roku rozegrano 36 gonitw pozagrupowych. (18 kat. A w tym 5 gonitw klasycznych, ale zwycięzców było 19, gdyż gonitwę Rulera wygrały dwa konie łeb w łeb - Intens i Mały Kapral, oraz 18 gonitw kat. B)


Konie hodowli polskiej wygrały 20 gonitw, w tym 11 kat. A ( w tym 4 klasyczne) ; konie hodowli zagranicznej -16 gonitw w tym 7 kat.A i 1 klasyk – Black Pantera (IRE)- Wiosenna. Fenomenem sezonu był ogier Intens hodowli pana Romana Piwko, który wygrał 3 klasyki i Wielką Warszawską. Styl wygranych w Derby ; St.Leger i W.Warszawskiej był rzadko oglądany na naszym torze. Wygrywał łatwo z dużą przewagą. Ogier ten został jedenastym koniem trójkoronowanym po II wojnie światowej.

Wygrane według hodowców:
Roman Piwko 4 (kat A) Intens;
Pol-Kaufring Strzegom też 4 gonitwy jednym koniem Mały Kapral (w tym 2 kat A);
Golejewko – 4 (dwoma końmi Kardinale 1-kat A i B) i Iwonicz (Asch; ŻW) .
Jarosław Szmyt-2 ( A) Hortensja (O i Kr)
Andrzej Zieliński – 2 (A) znakomitym 2-latkiem. Prince of Ecosse (MR i Mok.)
Stanisław Guła- Marlene (Rz.W)
Robert Gorczyca- Tija(A-Ef);
Jaroszówka – Tybet(Przedświta);
Iwno-Burbon(PP);
Andrzej Pietrzak-Dżazzil(H).
Hodowla zagraniczna: IRE-9 gonitw(5-A-w tym 1 klasyczna Wiosenna-Black Pantera);
USA-3(A-Rz); GB-2(Widz i Sol) GER-1A(Koz); FR-1(Sac a Papier)
Hodowla polska – Reproduktory stanowiące w Polsce:
Belenus- 8 zwycięstw(5-A\)3 końmi Intens (Incjatywa) ;
Kardinale (Kornelia );
Iwonicz (Imogena).
Zdecydowanie umacnia swoją pozycję lidera wśród reproduktorów. Warto zaznaczyć, że jest to ostatni żyjący ogier kupiony przez delegację hodowców na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa dla polepszenia krajowej hodowli koni pełnej krwi.
In Camera- 2A-klasowa Hortensja (Halszka) Oaks; Krasne;
Ecosse -2A - świetny Prince of Ecosse (Princess Dancer)
Jape – A- Tija(Taksja)
Sorbie Tower-Marlene (Maria Anna) ;
Royal Court –Burbon(Błyskotka);
Exaltation-Tybet (Tozzia) ;
Be My Chief- Dżazzil (Dżewia) . oraz stanowiący w Czechach Minds Music dał dzielnego Małego Kaprala (Mała) 4 wygrane w tym 2 A, Rulera, Iwna oraz Strzegomia i Korabia.
Warto zaznaczyć, że konie hodowli zagranicznej w najważniejszych gonitwach dla 3- latków z wyjątkiem Wiosennej właściwie nie zagrażały naszym koniom, także najważniejsze gonitwy dla 2-latków wygrały konie polskiej hodowli.

Jeszcze dwa słowa o trenerach. Wieloletni champion naszych trenerów Andrzej Walicki wygrał 12 gonitw (1\3 gonitw) 6 końmi w tym 5 kat.A. Zeszłoroczny trener roku Krzysztof Ziemiański wygrał dwoma końmi 6 gonitw kat A (w tym 4 z 5 klasyków i WW).; 5 gonitw wygrał trener Adam Wyrzyk; 4gonitwy- Małgorzata Łojek (oraz Oaks w Bratysławie); 3gonitwy-Wojciech Olkowski i Dorota Kałuba (końmi hodowli USA -właścicieli rosyjskich); Maciej Janikowski -2 i po jednej gonitwie Józef Gęborys i Janusz Kozłowski.
Teraz kilka zdań o polskich rodzinach klaczy. Otóż olbrzymie sukcesy od dwóch lat odnosi rodzina klaczy Ikaria. Jej 3 matką była słynna Lira a 5 - Mary Langden, którą w 1896 roku Władysław Lubomirski kupił w Anglii od Antoniego Mokronowskiego i sprowadził wraz z innymi klaczami do nowozałożonej stadniny w Widzowie. Mary Langden pokryta znakomitym Rulerem dała Elly Langden a ta po widzowskim Sac a Papier Lirę. Lira po wyczerpującej karierze dała jedynego źrebaka, klacz Ruń (Fils du Vent). Ruń urodziła klacz Icy Wind, a ta następnie po og. Chenonceaux w 1941 urodziła Ikarię. Ikaria dała dwie znaczące klacze Ironię i Awarię , które założyły pod- rodziny: Awaria w Kozienicach i następnie w Golejewku (ostatni dotychczas derbista golejewkowski 1990- Aksum) a Ironia w SK Moszna. Tu poprzez Intradę (słynna pogromczyni świetnego dwulatka Solali , który jako 3-latek był trójkoronowany) dała derbistkę Irandę i od niej właśnie wywodzą się derbistka i oaksistka 2010 Infamia ( Infanteria –Jaroszówka) i wspaniały ubiegłoroczny trój koronowany i niepobity jako 2-latek INTENS. Także bardzo dobry Iwonicz wywodzi się z tej rodziny, ale nie od Irandy a od jej pół siostry Impresji. W ubiegłym roku jeszcze jeden przedstawiciel tej rodziny odniósł spektakularny sukces w Mediolanie- Iryklon hodowli SK Moszna wygrał gonitwę LR na 1800m.
Nieczęsto się zdarza, aby ponad 100-letnia w Polsce rodzina odniosła tak duże sukcesy na wyścigach. Podaję to pod rozwagę szczególnie młodym hodowcom, którzy wierzą, że dobre tylko to co zagraniczne. Materiał klaczy mamy dobry a potrzebujemy tylko dobrych reproduktorów, o czym świadczy następny przykład: bardzo dobry wyścigowiec ogier Mały Kapral, który wywodzi się z zasiedziałej rodziny strzegomskiej a wcześniej moszniańskiej klaczy Milady(4) a ta poprzez Mildę, następnie Fidelię od klaczy Ceratee hodowli belgijskiej sprowadzonej do Polski w 1923 roku. W hodowli niestety na sukcesy czasem trzeba długo czekać.


Jarosław Koch
Zaproszenie
20.01.2012
Zarząd Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej zaprasza swoich Członków na Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze, które odbędzie się w Warszawie w siedzibie Polskiego Klubu Wyścigów Konnych (ul. Puławska 266) w środę 8 lutego 2012 r. w pierwszym terminie godz 16 i drugim terminie godz.16,30

Prezes Zarządu
Michał L. Wojnarowski


Bardzo proszę o uregulowanie zaległych składek. Istnieje możliwość wpłaty gotówkowej w dniu Zebrania lub na konto Związku.
Wesołych Świąt
23.12.2011


Nagroda Mokotowska 2011
05.11.2011
Nagroda Mokotowska - międzynarodowa gonitwa dla 2 letnich ogierów na dystansie 1600 m. Jest to gonitwa która wskazuje kandydatów do Derby w przyszłym roku.
Nagrodę wygrał w 2011 roku PRINCE OF ECOSSE - (Ecosse-Princes Dancer po Suave Dancer) wyhodowany przez Andrzeja Zielińskiego, trenowany przez Andrzeja Walickiego, A dosiadany przez A.Reznikowa. Ogier biegał w tym sezonie 4 razy, wygrywając lekko wszystkie gonitwy.
Gratulujemy tego wspaniałego ogiera, który w przyszłym roku powinien dostarczyć nam wspaniałych wrażeń.
folbluty-nagroda-mokotowska

nagroda_mokotowska
1.(z lewej) Prince of Ecosse 23.10.2011
2.(poniżej) Andrzej Zieliński - hodowca i Andrzej Walicki - trener przyjmują gratulacje od przedstawiciela władz dzielnicy Mokotów.


Zdjęcia: archiwum Związku
Nagroda Efforty 2011
05.11.2011
Nagrodę Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej (Efforty) w 2011 roku zdobyła klacz Tija – (Jape – Taksja po Canadien Winter)
Ta wspaniała 2 letnia klacz wyhodowana przez Gabrielę i Roberta Gorczyców w ich stadninie w Długosiodle pokonała silną międzynarodową konkurencję.
W tej międzynarodowej gonitwie na dystansie 1400 m. biegały klacze urodzone we Francji Irlandii, USA i Polsce. Klacz trenowaną przez Małgorzatę Łojek dosiadał Aleksander Reznikow.
GRATULUJEMY wielkiego sukcesu.

folbluty-nagroda-efforty
Na zdjęciu od lewej: Władysław Byszewski-przewodniczący Kapituły Odznaczeń i Tradycji naszego Związku, Małgorzata Ochmańska - Hecold – sekretarz Związku, Małgorzata Łojek-trener, Gabriela Gorczyca z dziećmi Michałem i Karoliną, Robert Gorczyca-hodowca, klacz Tija, obsługujący, Aleksander Reznikow - dżokej, Michał Wojnarowski- prezes Związku.
Zdjęcie: archiwum Związku
Strona 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |