12 08 2020

SIŁA ROCZNIKA (3)


W kolejnych częściach będziemy sukcesywnie przypominać wyniki gonitw porównawczych z lat 1988 – 2019.

Kategoria: Wyścigi i hodowla
Napisał: folbluty

Za nami cztery z siedemnastu gonitw pozagrupowych przeznaczonych dla koni 3-letnich i starszych w sezonie 2020. Wszystkie na dystansach do mili włącznie. Dotychczasowy bilans nie jest zaskoczeniem, bo w próbach dla flyerów trzylatki, jak to często bywa wiosną, oddały pole bez walki (Jaroszówki, Haracza, Memoriał Fryderyka Jurjewicza) i tylko w skromnie obsadzonej, letniej Nagrodzie Syreny ogier Whiskey Jar bohatersko doprowadził do 300 metrów przed celownikiem, ostatecznie zajmując jednak ostatnie, piąte (choć premiowane) miejsce.

Przypomnijmy tylko, że gonitwy porównawcze służą sprawdzeniu siły rocznika trzylatków na tle bardziej doświadczonych, więc dokładniej już ocenionych, starszych rywali. W biegach kategorii A konie zawsze niosą wagę wieku, zależną w przypadku trzylatków od dystansu gonitwy i miesiąca jej rozgrywania – rośnie ona wraz ze skracaniem dystansu i z upływem czasu (konie stają się bardziej dojrzałe). Dla koni starszych waga wieku to niezmiennie 60 kg. Klacze do 6 lat włącznie, z tytułu płci, w zależności od dystansu, niosą kilogram (do 1400m włącznie) bądź dwa kilogramy mniej od ogierów i wałachów. Z kolei w gonitwach kategorii B, które w znacznej części przypadków służą (a przynajmniej powinny) przygotowaniu koni do wyścigów najwyższej rangi (kat. A) albo do startów zagranicznych, niesiona waga, bazując na powyższej zasadzie (dystans i miesiąc rozgrywania), zmienia się w zależności od warunków gonitwy i wcześniejszych wyników danego konia, a dotyczy to obu grup wiekowych.

W każdym z sukcesywnie prezentowanych 32 sezonów, na początek publikujemy zbiorcze zestawienie tabelaryczne, w rozbiciu na trzy specjalności dystansowe i z uwzględnieniem gonitw o największym znaczeniu selekcyjnym (kategoria A). Podajemy też najwyżej ocenionego trzylatka (w przypadku zwycięzcy Derby oznaczono go dodatkowo kolorem niebieskim) i konia starszego oraz ich posezonowy handikap generalny (wyrażony w kilogramach i co ważne, niezmiennie sporządzany przez tego samego handikapera). Na żółto zaznaczono zdobywców tytułu „Koń Roku”.

W przypadku wygranej w Criterium konia dwuletniego (Zend’89, Tanamera’92, Nick of Memory’07Dżazzil’09) porównywane grupy wiekowe pozostawały bez punktu. Jeśli gonitwę wygrywał gość z zagranicy, punkt zdobywała grupa wiekowa, do której należał – w trakcie 32 analizowanych sezonów miało to miejsce 11 razy: Mosznej’91 i ’92 – 5-6 let. Ryan’s Gift (USA); Wielka Warszawska’94 - 5-let. Montauciel (USA); Mosznej’94 - 3-let. L’Etat C’Est Moi (USA); Wielka Warszawska’99 - 4-let. Vishnu (GER); Mosznej’01 – 3-let. Grenville (GER); Wielka Warszawska’02 – 8-let. Caitano (GB); Wielka Warszawska’07 – 5-let. Equip Hill (SWE); Rzecznej’08 – 4-let. Sharpour (IRE); Syreny’12 – 4-let. Just Fly, Konstelacji’13 – 3-let. Thunderstrück (GER). Trzykrotnie zdarzały się biegi zakończone wynikiem „łeb w łeb” (Mosznej’89 – 3-let. Heca i 4-let. Census; Deer Leapa’90 - 3-let. Terencja i 4-let. Sokman; Deer Leapa’92 - 3-let. Mistyfikator i 4-let. Brochwicz) i wówczas punkty przyznawano obu porównywanym grupom koni. Zestawienie nie obejmuje gonitw rozegranych w ramach Gali KMET w sezonie 2010.

Na koniec każdego sezonu, aby obraz danego rocznika był możliwie jak najbardziej pełny, przedstawiamy pochodzące z niego konie krajowej hodowli – zwycięzców pozagrupowych gonitw płaskich, także tych odniesionych w zagranicznym treningu lub na obcym terenie (podana liczba wygranych wyścigów uwzględnia sukcesy zagraniczne, również te w gonitwach płotowych i przeszkodowych). Przedstawiamy też (za Polska Księgą Stadną) liczbę hodowców, klaczy-matek oraz źrebiąt urodzonych w danym roku.

Nieprzypadkowo rozpoczynamy od sezonu 1988, bowiem właśnie wtedy zaczął obowiązywać aktualny do dzisiaj system podziału gonitw pozagrupowych. O wszelkich zachodzących w nim na przestrzeni lat zmianach informujemy, omawiając dany sezon.

W gonitwach porównawczych lepsze były konie starsze. Ich drużyna „straciła” wprawdzie ogiera Omen (Dakota – Ombra po Antiquarian i Ostenda po Mehari), który odszedł do treningu do Niemiec, ale godnie zastąpił go stadninowy i stajenny kolega - Dietmar (Dakota – Dorylea po Negresco i Doryda po Aquino) hod. POHZ Chojnów, zdobywając St.Leger 2800m i Wielką Warszawską 2600m. Do macierzystych stadnin (Moszna, Widzów) wróciły czołowe klacze sezonu 1987: Jurnea (Demon Club – Jurystka po Negresco i Jurysdykcja po Aquino)Toskanella (Demon Club – Toskana po Negresco i Tirata po Dorpat) oraz Dżamina (Dixieland – Dżuni po Antiquarian i Dżibuti po Casanova), a derbista sprzed roku (1987) – klasowy, widzowski Solozzo (Dixieland – Sonora po Dakota i Serbia po Antiquarian) miał kłopoty zdrowotne (problemy z kopytami) i w ich efekcie słabszy sezon  - wygrał Korabia 2000m. Wiosenne sprinty (POHZ Chojnów 1300m, Haracza 1400m) zdominował moszniański Abordaż (Demon Club – Aba po Balustrade i Assaba po Sonnenorden), na milę (1600m) znakomicie radziły sobie: trzeci z asów rocznika 1984 rodem z Jaroszówki - Dyktator (Dakota – Dama kier po Balustrade i Doris Day po Mehari) – zdobywca Nagród Rzecznej i Mosznej; pierwszy w Przedświta moszniański półbrat klasowego Akcepta i dzielnego Akumulatiwa - Absalon (Beauvallon – Aklamacja po Negresco i Agitacja po Aquino), a także golejewski Timur (Dakota – Tatarka po Negresco i Tartaria po Turysta), który sięgnął po Nagrodę Expressu Wieczornego (1600m). Ten ostatni wspólnie z kozienickim Scitarem (Euro Star – Scintea po Doryant i Spirea po Aquino), który zwyciężył w Pink Pearla (1800m), punktował też na dystansach średnich, zdobywając szarfę Życia Warszawy (2000m). Zatem wszystkie trafienia dla koni starszych zdobyły czterolatki.

Spośród trzyletnich flyerów gwiazdą był czeskiej hodowli – napajedlański Census (Amyndas – Century Bound po Behistoun i Century po Balustrade) pierwszy w Syreny 1400m, Deer Leapa 1300m i Criterium 1300m. Średniodystansowe pojedynki wygrywały Komańcza (Rzeki Wisły 2000m), Barnauł (Kozienic 2000m – kat. B) oraz Isaura (Krasne 2200m – bez udziału starszych klaczy), która zwyciężyła też w Sac-a-Papier (3200m) i wraz z Mondą (Hcp Zamknięcia Sezonu 2400m) punktowała w próbach wymagających staminy.

Rocznik 1985 (24 hodowców, 474 klacze-matki, 262 urodzone źrebięta)

kl.        ANGOLA (Pyjama Hunt – Abisynia / Zigeunersohn i Afryka po Mehari) kaszt. Golejewko

            (3xI, Skarba, Wiosenna)

og.       BARNAUŁ (Club House – Barmanka / Doryant i Branka po Jongleur) gn. Kozienice

            (8xI, Kozienic, Sygneta, Golejewka)

kl.        CHINKA (Club House – Chitina / Erotyk i Chibina po Beduin) gn. Kozienice

            (6xI, Dorpata, Efforty, Bukaresztu - Warszawa)

og.       DIABLIK (Dakota – Da grazia / Negresco i Da seta po Sygnet) c.gn. POHZ Chojnów

            (6xI, Aschabada, Derby, Warszawy - Warszawa)

kl.        DIAMINA (Parysów – Diamanta / Mehari i Demona po Masis) c.gn. Moszna

            (5xI, Soliny, Oaks, Pragi - Warszawa)

kl.        DIGESTA (Conor Pass – Damilla / Antiquarian i Dajna po Deer Leap) c.gn. Rzeczna

            (2xI, Cardei)

og.       ILUZJAN (Orange Bay – Iluzja / Antiquarian i Ilia po Sygnet) kaszt. Strzegom

            (5xI, Pink Pearla)

kl.        ISAURA (Demon Club - Impala / Antiquarian i Impresja po Negresco) gn. Moszna

            (5xI, Krasne, Sac-a-Papier, Cena Napajedli - Praga)

og.       IVOMEC (Dakota – Ibrala / Beauvallon i Iranda po Deer Leap) gn. Moszna

            (6xI, Rulera, Iwna, POHZ Chojnów)

og.       KESAR (Babant – Kumaryna / Kadyks i Curara po Negresco) sk.gn. Golejewko

            (8xI, Wielka Warszawska)

kl.        KOMAŃCZA (Dakota – Kwadra / Freefoot i Konstelacja po Mehari) sk.gn. POHZ Chojnów

            (5xI, Rzeki Wisły)

kl.        MONDA (Pawiment - Manta / Conor Pass i Modena po Antiquarian) c.gn. Widzów

            (4xI, Zamknięcia Sezonu)

kl.        SAWIA (Conor Pass – Sala / Antiquarian i Santanna po Fort de France) gn. Rzeczna

            (2xI, Sofii - Moskwa)

og.       SŁOWAK (Dakota – Słowenia / Saragan i Sława po Aquino) gn. POHZ Chojnów

            (5xI, Haracza)

og.       TYTOŃ (Euro Star – Tabakiera / Dakota i Telimena po Kadyks) c.gn. Golejewko

            (4xI, Strzegomia)

W biegach do mili numerem jeden był Census (Rzecznej, Syreny, Deer Leapa, Mosznej – łeb w łeb z 3-letnią Hecą, drugi w Criterium do 2-letniego Zenda), który przed rokiem specjalizował się w sprintach, a teraz „przedłużył” swoje optimum dystansowe do 1600 metrów. Dla koni starszych punktowały w tej specjalności również Ivomec (POHZ Chojnów – bez trzylatków) i Słowak (Haracza). Iluzjan (rok wcześniej przegrał Derby z Diablikiem ledwie o nos) zaliczył trafienie w Pink Pearla, natomiast Kesar poradził sobie w Wielkiej Warszawskiej, ale w łącznej klasyfikacji to trzylatki były górą, chociaż nieznacznie przegrały rywalizację w gonitwach kategorii A.

Rocznikowi 1986 liderował klasowy, trójkoronowany Krezus (St.Leger, Korabia), a Moja Mała (Krasne, Sac-a-Papier – bez udziału koni starszych), Toskano (Expressu Wieczornego), Karina (Kozienic), Świtezianka (Rzeki Wisły – bez starszych klaczy), pożyteczne Italiana (Przedświta) i Naradka (Życia Warszawy), wspomniana już Heca oraz solidny Trakt (Hcp Zamknięcia Sezonu) pracowicie zdobywały punkt po punkcie.

Rocznik 1986 (26 hodowców, 487 klaczy-matek, 266 urodzonych źrebiąt)

kl.        DIONE (Pyjama Hunt – Doris Day / Mehari i Dora po Turysta) c.gn. Golejewko

            (3xI, Skarba, Soliny)

og.       DIONIZOS (Club House – Danae / Tuny i Demona po Masis) gn. Golejewko

            (3xI, Mokotowska)

kl.        GOLDIKA (Dakota – Geruzja / Mehari i Gerunda po Balustrade) kaszt. Moszna

            (4xI, Hcp 50-lecia toru Służewieckiego)

kl.        HECA (Lincoln – Hesja / River Chanter i Hurysa po Dorpat) kaszt. Strzegom

            (5xI, Cardei, Mosznej-łeb w łeb)

kl.        ITALIANA (Pyjama Hunt – Iberia / Beauvallon i Iranda po Deer Leap) gn. Moszna

            (5xI, Przedświta)

kl.        KARINA (Pyjama Hunt – Konstelacja / Mehari i Kasjopea po Aquino) kaszt. Golejewko

            (5xI, Oaks, Kozienic)

og.       KREZUS (Pyjama Hunt – Kresyda / Dersław i Kaliope po Aquino) gn. Golejewko

            (8xI, Dorpata, Budapesztu - Warszawa, Rulera, Derby, St.Leger, Moskwy - Berlin, Korabia)

og.       KUMYS (Dakota – Kumaryna / Kadyks i Curara po Negresco) gn. Golejewko

            (3xI, Doris Day)

kl.        MOJA MAŁA (Dixieland – Marietta / Beauvallon i Marsala po Negresco) gn. Strzegom

            (9xI, Krasne, Sac-a-Papier)

kl.        NARADKA (Dakota – Narenta / River Chanter i Nektaryna po De Corte) kaszt. Moszna

            (5xI, Aschabada, Życia Warszawy)

og.       OREGON (Dakota – Oseina / Mehari i Ostera po Balustrade) gn. Moszna

            (4xI, Stolicy, Strzegomia, Iwna)

kl.        PARSĘTA (Lincoln – Postomia / Cypr i Prypeć po Skarb) sk.gn. Strzegom

            (6xI, Expressu Wieczornego)

og.       SOKMAN (Pyjama Hunt – Sonora / Dakota i Serbia po Antiquarian) kaszt. Widzów

            (10xI, POHZ Chojnów, Haracza, Syreny, Deer Leapa-łeb w łeb

kl.        ŚWITEZIANKA (Revlon Boy – Świerczyna / Parole Board i Śnieguliczka po Esculap) c.gn. POHZ Chojnów

            (6xI, Sofii - Warszawa, Ministerstwa Rolnictwa, Efforty, Wiosenna, Rzeki Wisły)

og.       TOSKANO (Dakota – Toskana / Negresco i Tirata po Dorpat) gn. Moszna

            (9xI, Expressu Wieczornego, Widzowa, Prezesa Rady Ministrów, Korabia)

og.       TRAKT (Pyjama Hunt – Terlica / Negresco i Tartaria po Turysta) c.gn. Golejewko

            (8xI, Zamknięcia Sezonu, Przedświta)

Krezus i Moja Mała trenowały (i biegały, szczególnie ogier, z bardzo dobrym skutkiem)  w Niemczech, a Oregon trafił do hodowli, podobnie jak czołowe klacze, ale „dublerzy” robili co było w ich mocy. Sprinty zdominował Sokman (POHZ Chojnów, Haracza, Syreny, Deer Leapa – łeb w łeb z 3-letnią Terencją), który później w Niemczech świetnie radził sobie w handikapach wysokiej kategorii na 1600 metrów. W sprawdzianach milerskich wygrywały natomiast błyskotliwa Parsęta (Expressu Wieczornego) i Trakt (Przedświta), który na swoją korzyść rozstrzygnął też Nagrodę Pink Pearla. Z kolei  wszechstronny, dzielny Toskano zwyciężył w Korabia, by w następnych latach z powodzeniem rywalizować na bieżniach Włoch.

O sile trzylatków i ich przewadze nad starą gwardią w dużej mierze zdecydowały klacze: wspomniana już Terencja (Rzecznej, Mosznej, Criterium), Novara (Rzeki Wisły – bez starszych przeciwniczek, Krasne, Wielka Warszawska) i Janvaria (Życia Warszawy, Sac-a-Papier). Cenne punkty zdobyły również ogiery: derbista Aksum (St.Leger), Dandy (Kozienic) oraz Nippon (Hcp Zamknięcia Sezonu).

Rocznik 1987 (29 hodowców, 497 klaczy-matek, 265 urodzonych źrebiąt)

og.       AKSUM (Pyjama Hunt – Addis Abbeba / Dakota i Abisynia po Zigeunersohn) kaszt. Golejewko

            (12xI, Derby, St.Leger, Sac-a-Papier)

og.       ALPINUS (Jaguar – Alpina / Dipol i Alpuhara po Aquino) gn. Kozienice

            (4xI, Rulera)

og.       AWISTA (Club House – Awarissa / Waidwerk i Aklamacja po Negresco) gn. Moszna

            (4xI, Mokotowska)

kl.        BASETLA (Conor Pass – Bartnia / Mandant i Bartona po Deer Leap) c.gn. Rzeczna

            (3xI, Efforty)

kl.        BIBA (Dixieland - Balanga / Saragan i Brzydula po Antiquarian) kaszt. Strzegom

            (5xI, Dorpata, Ministerstwa Rolnictwa)

og.       DANDY (Dakota – Diorama / Mehari i Diadema po Balustrade) gn. Moszna

            (7xI, Doris Day, Kozienic, Haracza, Rzecznej, Syreny)

kl.        DERBISTKA (Dakota – Demanova / Frombork i Delia po Negresco) sk.gn. Strzegom

            (2xI, Cena Napajedli - Praga)

og.       DONGO (Dakota – Danila / Norbert i Dacja po Dorpat) gn. Moszna

            (11xI, St.Leger –  Wiedeń, Steher Cup L - Baden-Baden, Steher Preis L – Mulheim, Premio Duca d’Aosta L - Mediolan)

og.       DŻULIO (Dakota – Dziarska/ Damon i Dziwogóra po Negresco) c.gn. Moszna

            (5xI, Derby – Wiedeń, Spreti-Memorial L – Monachium, Amadeo Peyron L – Turyn, Citta di Grosseto L - Grosseto)

kl.        GIRL (Dakota – Ghirza / Balustrade i Gerona po Masis) sk.gn. Moszna

            (Oaks - Wiedeń)

kl.        IRLANDIA (Dakota – Iranda / Deer Leap i Intrada po Dorpat) gn. Moszna

            (2xI, Cardei)

kl.        JANVARIA (Dakota – Jantra / Mehari i Jasiołka po Caruso) siwa, Moszna

            (5xI, Życia Warszawy, Sac-a-Papier)

og.       LANDO (Dakota – Luanda / Club House i Lima po Mehari) kary, Moszna

            (6xI, Strzegomia, Iwna, POHZ Chojnów, Korabia)

og.       NIPPON (Dakota – Neska / Mehari i Nika po Balustrade) sk.gn. Moszna

            (4xI, Zamknięcia Sezonu)

kl.        NOVARA (Dniepr – Nadrenia / Carolus i Niedzica po Mehari) gn. Golejewko

            (11xI, Soliny, Oaks, Rzeki Wisły, Krasne x2, Wielka Warszawska, Golejewka, Widzowa, Prezesa Rady Ministrów)

kl.        OMBRELIA (Dixieland - Ombra / Antiquarian i Ostenda po Mehari) gn. POHZ Chojnów

            (9xI, Kozienic, Expressu Wieczornego)

kl.        STRUMA (Parysów - Szelma / Effort i Szarotka po Mandant) kaszt. Iwno

            (3xI, Stolicy)

og.       TAMBURYN (Neman – Tanina / Alciglide i Tanew po Negresco) siwy, Iwno

            (4xI, Aschabada)

kl.        TERENCJA (Dixieland – Tercja / Parysów i Trylogia po Mehari) gn. POHZ Chojnów

            (7xI, Skarba, Wiosenna, Rzecznej, Mosznej, Deer Leapa-łeb w łeb, Criterium)

og.       ZEND (Dakota – Zolika / Club House i Zorilla po Negresco) gn. Moszna

            (3xI, Criterium)

Konie starsze w najsilniejszym z możliwych składzie okazały się nieznacznie lepsze od trzylatków, wykazując się przy tym sporą wszechstronnością, jak Lando (POHZ Chojnów, Korabia) i Ombrelia (Expressu Wieczornego – bez trzylatków, Kozienic – od 1991 roku kategoria A). Dandy (Haracza, Rzecznej, Syreny) miał świetną wiosnę i lato, Novara wygrała Nagrodę Krasne, a Aksum - Sac-a-Papier. Trenowany na Węgrzech 5-letni Ryan’s Gift rozrzucił pole w Nagrodzie Mosznej.

Dzielne trzylatki nie dawały za wygraną. Derbistka Kliwia (Wielka Warszawska), klasowa Susy (Rzeki Wisły – bez starszych), znakomita, wszechstronna Tabakierka (Criterium), solidny Silencio (St.Leger, Sac-a-Papier), niezły Dżajf (Życia Warszawy), szybki Brochwicz (Przedświta, Deer Leapa) i pożyteczny Libiąż (Hcp Zamknięcia Sezonu) punktowały w gonitwach porównawczych dla swojego, naprawdę dobrego rocznika. 

Rocznik 1988 (32 hodowców, 544 klacze-matki, 262 urodzone źrebięta)

og.       ADDAR (Club House – Addis Abbeba / Dakota i Abisynia po Zigeunersohn) kaszt. Golejewko

            4xI (Doris Day)

og.       BROCHWICZ (Jaguar - Bogna / Parysów i Bogdanna po Aquino) gn. Krasne

            (16xI, Ministerstwa Rolnictwa, Mokotowska, Rzecznej, Syreny, Przedświta, Pink Pearla, Haracza, Deer Leapa x2, Velka cena Prahy - Praga)

kl.        DOMATINA (Orlov – Diamanta / Mehari i Demona po Masis) gn. Moszna

            (6xI, Sac-a-Papier)

og.       DŻAJF (Pyjama Hunt – Dżafara / Conor Pass i Dżafra po Torpid) c.gn. Widzów

            (5xI, Życia Warszawy, Widzowa)

og.       INSOM (Long Meadows – Iranda / Deer Leap i Intrada po Dorpat) kary, Moszna

            (2xI, Dorpata) 

kl.        KLIWIA (Pyjama Hunt – Knieja / Dakota i Kumaryna po Kadyks) c.gn. Krasne

            (11xI, Soliny, Derby, Wielka Warszawska x2, Golejewka, Prezesa Rady MinistrówKozienic)

og.       LIBIĄŻ (Dakota – Libera / Erotyk i Labora po Jongleur) c.gn. Kozienice

            (5xI, Zamknięcia Sezonu)

og.       NAREDO (Dixieland - Narenta / River Chanter i Nektaryna po De Corte) gn. Moszna

            (3xI, Skarba, Rulera)

og.       PAN PIOTRUŚ (Miami Prince – Przemsza / Mehari i Postomia po Cypr) c.gn. Strzegom

            (5xI, POHZ Chojnów)

og.       SILENCIO (Babant – Sunniva / Isztopirin i Sundrilla po Merry Minstrel) sk.gn. POHZ Chojnów

            (5xI, Nemana, Pink Pearla, St.Leger)

og.       SUBLIMAT (Jaguar – Subretka / Juggernaut i Spiletta po Saragan) c.gn. Kozienice

            (5xI, Strzegomia)

kl.        SUSY (Babant – Surdyna / Parysów i Sunniva po Isztopirin) c.gn. POHZ Chojnów

            (6xI, Cardei, Aschabada, Oaks, Rzeki Wisły)

kl.        TABAKIERKA (Pyjama Hunt – Tabakiera / Dakota i Telimena po Kadyks) gn. Krasne

            (6xI, Dakoty, Efforty, Wiosenna, Iwna, Criterium)  

Na zdjęciu tytułowym: Ogier DIETMAR (Dakota – Dorylea po Negresco) podczas Wystawy Zwierząt Hodowlanych na warszawskim Służewcu. Fot. Małgorzata Caprari.